NYHETER 2020-03-24 KL. 18:33

Ger hopp med sång

Tanken var att ingjuta lite hopp om bättre tider. Därför tog Kullavikskyrkan initiativ till balkongsång på Sandlyckans vård och omsorgsboende.

Ger hopp med sång

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det är väldigt spontant upplägg och vi har inte övat. Men vi har bjudit in våra körer och tagit med några i vår personal, säger Katarina Johansson, församlingsherde i Kullavik.

Solen sken och balkongerna på omsorgsboendet var fullsatta av boende med filt över benen. Särskilt varmt var det inte i luften men värmen i initiativet smittade av sig på deltagarna och det blev nästan vårstämning när alla tog ton ackompanjerade av diverse olika instrument, bland annat dragspel.

– Vi är så glada över kyrkans initiativ, säger enhetschef Anneli Hafström.

Nedanför balkongerna på boendets baksida stod både anhöriga och medlemmar i kyrkans körer som längtat efter att få sjunga.

– Vilken fin stund! Tack för att ni kom ut på balkongen, säger Katarina Johansson som var öppen inför en repris inom snar framtid.

Efter Sandlyckans vård och omsorgsboende var det dags för boende och andra intresserade att sprida glädje med hjälp av sång vid Kyvikshus.

TV-klipp och nyheter

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus
2025-04-11 KL. 11:45
Premium

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus

Kommunen på dubbla stolar när detaljplanerna överklagats

Frillesås värvar VM-silvermedaljör
2025-04-11 KL. 13:33
Premium

Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang
NYHETER 2025-04-11 KL. 07:31

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang

Slog sönder inredning och hotade personal

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala
NYHETER 2025-04-10 KL. 21:00
Premium

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala

Bostaden vid kyrkan har en brokig historia

Alexander Johansson inför debuten:
SPORT 2025-04-10 KL. 19:00
Premium

Alexander Johansson inför debuten: "Det är svincoolt"

"Det låter sjukt att säga att jag vill ta medalj på ett senior-EM"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-04-11 KL. 14:00
Lagkaptenen är på jakt efter revansch
Premium | BANDY 2025-04-11 KL. 13:33
Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Det började faktiskt med en uppsägning från ett annat jobb. 30 år senare har Maria Åkerberg ett framgångsrikt hudvårdsföretag och de stora jättarna har stått i kö för att få köpa det. Men det är hon inte intresserad av. – Det här är min livsstil, mitt kall, säger hon.