NYHETER 2022-08-25 KL. 13:00

Första spadtaget till ny förskola i Frillesås

Av Christina Nordwall

Det var fullt av förskolebarn på plats när första spadtaget till Nya Klockaregårdens förskola togs.
– Det är en viktig satsning på Frillesås och hela kommunen. Vi ser fram emot fler konceptförskolor och ska följa projektet noga genom att bland annat mäta tid och kvalitet, säger Fredrik Hansson, C, kommunalråd och ordförande i Nämnden för service.

Första spadtaget till ny förskola i Frillesås
Kommunalrådet Fredrik Hansson, C, fick hjälp av projektledaren Jimmy Andersson, Peabs arbetschef Johan Larsen och Peabs platschef Nicklas Böregård att ta första spadtaget till Nya Klockaregårdens förskola. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nya Klockaregårdens förskola är en konceptförskola byggd av moduler som skräddarsys för verksamhetens behov, får fasader helt i trä och har en låg energiförbrukning. Det är Peab som bygger förskolan som får 12 avdelningar fördelat på två våningar med plats för 160 barn.
Förskolan byggs bland annat med tillagningskök, gemensamhetsytor och öppna personalytor. Våren/sommaren 2024 beräknas förskolan vara färdigbyggd och kommer att ta emot barn och personal bland annat från paviljongförskolan intill.

Flera spadtag
Och många av de barn som kommer att nyttja den nya förskolan var på plats under det högtidliga första spadtaget som inte bara blev ett utan flera spadtag. Först ut var Fredrik Hansson, C, som fick hjälp av projektledaren Jimmy Andersson, Peabs arbetschef Johan Larsen och Peabs platschef Nicklas Böregård. Därefter fick barnen själva se till att det blev ordentligt gjort. Med spadarna i högsta hugg tog de sig an grushögen och inom kort kommer de första markarbetena att påbörjas.




Premiär för nya elbilspremien
NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya elbilspremien

TV-klipp och nyheter

Man misstänks för rattfylla
2026-03-18 KL. 21:42

Man misstänks för rattfylla

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
FAMILJ 2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premiär för nya elbilspremien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.