NYHETER 2022-08-25 KL. 13:00

Första spadtaget till ny förskola i Frillesås

Av Christina Nordwall

Det var fullt av förskolebarn på plats när första spadtaget till Nya Klockaregårdens förskola togs.
– Det är en viktig satsning på Frillesås och hela kommunen. Vi ser fram emot fler konceptförskolor och ska följa projektet noga genom att bland annat mäta tid och kvalitet, säger Fredrik Hansson, C, kommunalråd och ordförande i Nämnden för service.

Första spadtaget till ny förskola i Frillesås
Kommunalrådet Fredrik Hansson, C, fick hjälp av projektledaren Jimmy Andersson, Peabs arbetschef Johan Larsen och Peabs platschef Nicklas Böregård att ta första spadtaget till Nya Klockaregårdens förskola. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nya Klockaregårdens förskola är en konceptförskola byggd av moduler som skräddarsys för verksamhetens behov, får fasader helt i trä och har en låg energiförbrukning. Det är Peab som bygger förskolan som får 12 avdelningar fördelat på två våningar med plats för 160 barn.
Förskolan byggs bland annat med tillagningskök, gemensamhetsytor och öppna personalytor. Våren/sommaren 2024 beräknas förskolan vara färdigbyggd och kommer att ta emot barn och personal bland annat från paviljongförskolan intill.

Flera spadtag
Och många av de barn som kommer att nyttja den nya förskolan var på plats under det högtidliga första spadtaget som inte bara blev ett utan flera spadtag. Först ut var Fredrik Hansson, C, som fick hjälp av projektledaren Jimmy Andersson, Peabs arbetschef Johan Larsen och Peabs platschef Nicklas Böregård. Därefter fick barnen själva se till att det blev ordentligt gjort. Med spadarna i högsta hugg tog de sig an grushögen och inom kort kommer de första markarbetena att påbörjas.




TV-klipp och nyheter

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

HK Aranäs lånar in från topplaget
2025-12-09 KL. 07:00
Premium

HK Aranäs lånar in från topplaget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-09 KL. 07:00
HK Aranäs lånar in från topplaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.