NYHETER 2020-08-16 KL. 15:00

Fler solceller på taken i spåren av pandemin

I pandemins spår vill allt fler av oss bli självförsörjande, på exempelvis el. Halland är femte bästa län i landet att bo i om man vill producera egen solel. Kungsbacka är dessutom den halländska kommun som har näst mest utvinningsbar sol.

Fler solceller på taken i spåren av pandemin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sett till hur många länsbor som säger sig vara intresserade av att faktiskt förse sina villatak med solpaneler ligger Halland bäst till av alla, när eljätten Vattenfall och opinionsinstitutet Sifo rankar de län som har bäst förutsättningar för solenergi.

Vill bli mer självförsörjande


Intresset för solel har ökat stadigt på senare år. Nu, då pandemin får oss att vilja bli mer självförsörjande, har intresset för solceller fått en extra skjuts.

Drygt sex av tio hallänningar kan tänka sig att installera solceller på sina villatak inom det närmaste året. Det innebär att intresset för att satsa på solenergi ökat med fem procentenheter under det senaste året. Av dem som kan tänka sig att installera solceller inom en snar framtid uppger var fjärde dessutom att det är pandemin som väckt deras intresse för solel.

”Vi har goda förutsättningar”


Vattenfalls solindex, som visar hur mycket solenergi som kan utvinnas i olika delar av landet, indikerar att de halländska villaägarna tillsammans skulle kunna producera 456 miljoner kilowattimmar el, om allihop satte upp solpaneler på sina tak. Det är lika mycket energi som alla villor

– Många tror att möjligheterna här i norra Europa är begränsade vad gäller solenergi och egenproduktion. Faktum är att vi har goda förutsättningar med mycket sol under en stor del av året. Med Solindex vill vi visa potentialen som finns i Sverige, säger Lasse Ejeklint, klimatcoach på Vattenfall.

Näst bäst solindex i Kungsbacka


Den halländska kommun med bäst solindex är Hylte som har ett solindex på 14. Därefter kommer Kungsbacka med 12,9. Varberg och Halmstad har solindex 8,8 respektive 6,6 medan Laholm endast kommer upp i ett solindex på 5. Sämst solindex i länet har Falkenberg med 1,7.

Västra Götaland är det svenska län som har högst solindex (175,4). Därefter följer Skåne (152,2), Stockholm (142,6), Östergötland (49,2) och Halland (45,6). Sämst solindex har Gotland (9,5).

TV-klipp och nyheter

Långläsning med OBK-profilen Adam Fogelblad
2025-05-27 KL. 20:00
Premium

Långläsning med OBK-profilen Adam Fogelblad

✔ Tankarna på att sluta ✔ Tränardrömmarna ✔ Varför han inte är bunden till OBK

S-budget: Slopad karensdag, arbetsskor och studentmössa
2025-05-27 KL. 19:00
Premium

S-budget: Slopad karensdag, arbetsskor och studentmössa

"Skattesänkning inget populärt förslag!"

Lyckat projekt – dödsfällor tas upp från botten
MILJÖ 2025-05-26 KL. 19:00
Premium

Lyckat projekt – dödsfällor tas upp från botten

Lerkilsfiskare med i miljöprojekt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-27 KL. 14:24
Nu ska det porla i parken igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Magnus väg från containerkäk till okrönt hamburgerkung

Magnus väg från containerkäk till okrönt hamburgerkung

Det som började i en liten container för nio år sedan har nu utvecklats till en kedja med sju restauranger. Hur blir man egentligen Kungsbackas okrönte hamburgerkung? NH träffade en av Dinéägarna Magnus Bodin för att söka svaret.