NYHETER 2020-03-16 KL. 11:52

Elevfrånvaron har sjunkit

Fortfarande är frånvaron hög för personal och barn i Särö och Kullaviksområdet – men är ändå lägre jämfört med förra veckan.

Elevfrånvaron har sjunkit

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I mitten på förra veckan var runt hälften av barnen frånvarande på Särö skola där de smittade barnen upptäcktes. Så många är det inte nu, enligt verksamhetschef Tommy Korsell.

På Särö skola var 160 elever borta på måndagsmorgonen, vilket motsvarar 25 procent. Sifforna var liknande på Kullaviksskolan.

– Däremot var runt hälften av barnen borta på förskolorna i Särö och Kullavik, säger Tommy Korsell.

– Jag har ringt runt i hela mitt område, och det är runt 20 procent av barnen och lika mycket personal frånvarande i genomsnitt. Då ska man komma ihåg att det även vanliga vintermånader är ganska många borta. Nu är vi överens med föräldrarna att ha större säkerhetsmarginal om barnen är snoriga.

Förvaltningschef Maria Andersson tycker att läget är under kontroll sett till hela kommunen.

– Ganska många är borta, både personal och barn, men de tar ut varandra och rektorerna klarar att lösa bemanningen.

Många samtal från föräldrar?

– Ja, jag får många frågor kring öppethållanden och hur man ska veta om barnet är ”tillräckligt” förkylt för att vara hemma. Där få vi som medborgaren hjälpas åt och var och en får ta sitt ansvar. Men jag tycker det är en väldigt bra dialog.

Senaste nytt om coronaläget i Halland

Coronasmittad vårdas på sjukhus

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.