NYHETER 2020-03-19 KL. 10:49

Digitala infrastrukturen ska klara pressen

Det nya läget med stängda skolor och färre fysiska möten, ställer nya krav på den digitala infrastrukturen.
I nuläget tros den räcka till.

Digitala infrastrukturen ska klara pressen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Medan vissa möten ställs in helt, flyttar andra ut på nätet. Men trots ett större tryck ska det inte vara någon risk för att bandbredden inte räcker till.

– Nej, det ska inte spela någon roll att fler är ute på nätet samtidigt. Det finns en grundberedskap som ska fungera i exceptionella situationer, även i krig, säger Mikko Viitala, presschef på Telenor.

Distansutbildning


I och med att alla gymnasieskolor och vuxenutbildningar nu stänger, kommer det att innebära en större grad av studier via nätet. Inte heller det ska innebära något problem för kommunens digitala infrastruktur med kraschade hemsidor som följd, enligt kommunens IT-chef Christer Blomkvist.

– Distansundervisningen kommer inte att ska på skolornas egna hemsidor eller Vklass, så det finns ingen risk för att de blir överbelastade. Istället kommer vi att använda oss av Teams i Office 365-paketet. Det är lite som Microsofts motsvarighet till Skype. Om något kan det nog innebära att trycket på kommunens egna sidor minskar, säger Christer Blomqvist.

 

TV-klipp och nyheter

Kungsbackas stolthet ställs ut i Varberg
NYHETER 2025-04-14 KL. 19:45
Premium

Kungsbackas stolthet ställs ut i Varberg

Arkivmaterialet räddat och katalogiserat av proffs

Hallänningen Hatt blir ny C-ledare
NYHETER 2025-04-14 KL. 11:41
Premium

Hallänningen Hatt blir ny C-ledare

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft
NYHETER 2025-04-13 KL. 17:45
Premium

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Har gått från köksbordet till kommunstyrelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.