NYHETER 2021-10-29 KL. 13:57

Combinesystem anmäls igen

Av Kristian Alm


En brist i journalsystemet Combine gjorde att det fanns risk att känsliga personuppgifter läckte ut. Nu anmäler kommunen än en gång systmemet till Inspektionen för vård och omsorg.

Combinesystem anmäls igen
Brist i journalsystemet anmäls. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Anmälan gäller alla tre förvaltningarna Individ & Familjeomsorg, Vård- & Omsorg och Gymnasium & Arbetsmarknad.
Upptäckten gjordes 30 september.
Bristen i funktionen innebär en risk som kan bli allvarlig eftersom socialtjänsten är skyldig att hantera och förvara uppgifter om personliga förhållanden så att obehöriga inte får tillgång till dem. Alla säkerhetsåtgärder som förvaltningarna kan genomföra har genomförts. Trots åtgärderna finns risken kvar, men i mindre omfattning. Förvaltningarna har startat en dialog med systemleverantören för att rätta till den kvarstående bristen i systemet.
I dagsläget har inte Kungsbacka kommun fått in information om, eller känner till att någon individ har drabbats av risken.
Händelsen utreds även som personuppgiftsincident inom inom socialtjänsten. Bedömningen enligt lex Sarah är att del av funktionen i verksamhetssystemet innebär en risk för ett allvarligt missförhållande och anmäls till Inspektionen för vård och omsorg.
– Förvaltningarna har anpassat sitt arbetssätt och behörighetstilldelning för att minska risken så gott det går och nu avvaktar vi svar på vår önskan om förändring i verksamhetssystemet, säger Karin Martinsson, förvaltningschef Individ & Familjeomsorg.
Det har varit stora problem med Combine sedan det infördes, och flera gånger tidigare har kommunen tvingats göra lex Sarah-anmälningar.



Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

Tränarens kritik trots jättevändningen
2025-09-18 KL. 08:14
Premium

Tränarens kritik trots jättevändningen

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.