NYHETER 2021-10-29 KL. 13:57

Combinesystem anmäls igen

Av Kristian Alm


En brist i journalsystemet Combine gjorde att det fanns risk att känsliga personuppgifter läckte ut. Nu anmäler kommunen än en gång systmemet till Inspektionen för vård och omsorg.

Combinesystem anmäls igen
Brist i journalsystemet anmäls. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Anmälan gäller alla tre förvaltningarna Individ & Familjeomsorg, Vård- & Omsorg och Gymnasium & Arbetsmarknad.
Upptäckten gjordes 30 september.
Bristen i funktionen innebär en risk som kan bli allvarlig eftersom socialtjänsten är skyldig att hantera och förvara uppgifter om personliga förhållanden så att obehöriga inte får tillgång till dem. Alla säkerhetsåtgärder som förvaltningarna kan genomföra har genomförts. Trots åtgärderna finns risken kvar, men i mindre omfattning. Förvaltningarna har startat en dialog med systemleverantören för att rätta till den kvarstående bristen i systemet.
I dagsläget har inte Kungsbacka kommun fått in information om, eller känner till att någon individ har drabbats av risken.
Händelsen utreds även som personuppgiftsincident inom inom socialtjänsten. Bedömningen enligt lex Sarah är att del av funktionen i verksamhetssystemet innebär en risk för ett allvarligt missförhållande och anmäls till Inspektionen för vård och omsorg.
– Förvaltningarna har anpassat sitt arbetssätt och behörighetstilldelning för att minska risken så gott det går och nu avvaktar vi svar på vår önskan om förändring i verksamhetssystemet, säger Karin Martinsson, förvaltningschef Individ & Familjeomsorg.
Det har varit stora problem med Combine sedan det infördes, och flera gånger tidigare har kommunen tvingats göra lex Sarah-anmälningar.



Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.