NYHETER 2018-10-29 KL. 11:29

Bro ännu mer försenad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bron strax söder om Gåsevadholm blir ytterligare försenad. Nya beskedet är början av december.

– Vi har haft lite överraskningar under det här bygget, säger projektledare Per-Olov Sörling på Trafikverket.

 

 

I våras stängdes väg 932 av för att bron vid Gåsevadholms slott skulle byggas om. Det tog lång tid på grund av problem med grundläggning och felbeställning av räcken.

Nu är den sedan en tid på plats, men det hjälper inte boende i östra Kungsbacka. Den lilla bron över diket Myra kanal ett par hundra meter söderut som också skulle repareras, är fortfarande inte klar.

Den skulle varit klar i somras, sen sköts det stegvis framåt och skylten har en tid sagt oktober månad. Men det räcker inte heller.

– Nej, det är mer ärligt att säga i början av december. Jag jagar projektledaren för att se till att skylten ändras, säger projektledare Per-Olov Sörling.

Det är ett dike. Hur kan det ta så lång tid?

– Vi har fått ändra teknik ett par-tre gånger. Först skulle vi bara lägga på ny överbyggnad, men upptäckte att granitstommen inte var tillräckligt stabil. Det fick göras en ny konstruktion.

– Tanken att förtillverka överbyggnaden och lyfta dit den med kran höll inte heller. Kranfirman vägrade köra dit, för jordförhållanden var så fruktansvärt dåliga, de skulle inte klara vikterna.

Hur gör ni då?

– Vi hamnade på ruta ett, och får göra en traditionell gjutning. Vi göt bottenplattan på ena sidan förra veckan, och den andra denna veckan. Sen är det full snurr på brobygget.

Samtidigt asfalteras Hällingsjövägen?

– Ja, det är olyckligt och jag försökte få projektledaren där att vänta, men det gick inte för vägen är i så dåligt skick.

 



TV-klipp och nyheter

BILDEXTRA från folkracet
2025-09-14 KL. 19:13
Premium

BILDEXTRA från folkracet

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer
2025-09-14 KL. 16:45
Premium

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer

På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen

City gick segrande ur sjumålsderby
FOTBOLL 2025-09-13 KL. 17:11
Premium

City gick segrande ur sjumålsderby

Tim Damerau släpper ny singel
NYHETER 2025-09-12 KL. 19:15
Premium

Tim Damerau släpper ny singel

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet
Premium | FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Andra raka segern för Onsala
NYHETER 2025-09-14 KL. 14:29
Vattenskada i Gottskär

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.