NYHETER 2020-12-11 KL. 16:11

Besöksförbudet förlängs

Det tillfälliga besöksförbudet? på samtliga vård- och omsorgsboenden i Kungsbacka kommun förlängs. I nuläget gäller det till den 22 december.?

Besöksförbudet förlängs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kungsbacka kommun har sedan den 3 december ett lokalt tillfälligt besöksförbud på samtliga vård- och omsorgsboenden som ursprungligen gällde fram till och med den 12 december. Men nu har Folkhälsomyndigheten beslutat att förlänga det tillfälliga besöksförbudet efter att kommunen begärt det.

Förlängningen görs eftersom samhällsspridningen av covid-19 i Kungsbacka kommun är hög och det är nödvändigt att skydda de boende.

Jobbigt besked


Det handlar också om att hantera den ökade?arbetsbelastningen i verksamheterna.

- Vi är väl medvetna om att detta är ett jobbigt besked för många men just nu måste vi göra allt för att minska risken för smittspridning, säger Helene Ljungqvist, verksamhetschef för vård- och omsorgsboendena i kommunal regi samt hemsjukvården rehabilitering, i ett pressmeddelande.

Besked om vad som gäller under jul och nyår kommer under nästa vecka.

Det finns undantag från besöksförbudet och ett av dem är besök av make/maka till en boende. Hur dessa besök ska genomföras tas i dialog med ansvarig chef på boendet.

Fredagen den 11 december fanns det tio personer med konstaterad smitta på ett boende samt på covid-korttidsenheten.

Coronaläget i Halland 

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.