NYHETER 2021-11-29 KL. 17:00

Alla är vinnare på loppis i Älvsåker

Av Henrik Laurén

Hjälporganisationer, nyanlända, miljön, skolarbetet, eleverna... Listan med vinnare är lång då man ordnar loppis i Älvsåker. Hela samhället var med i lördagens loppis, som utöver försäljning var engagemang från elevernas sida och en praktisk tillämpning av skolarbetet.

Alla är vinnare på loppis i Älvsåker
Nyttigt engagemang. Loppisen ger intäkter till välgörenhet och vidgar skolarbetet, säger lärare Carina Jerlov (tv) och socialpedagog Marie Kassis. Filip Hansson, Theo Zetterlind och Sia Svensson i elevrådet instämmer till 100 procent. Foto: Henrik Laurén

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det här är både roligt och nyttigt. Vi spränger skolans väggar och gör teori till praktik, eleverna engagerar sig i samhället. Det viktiga är att få eleverna att förstå att ge betyder lika mycket som att få, säger Carina Jerlov, SO-lärare vid Älvsåkerskolan.
Överflödiga saker
Under några lördagstimmar såldes det till exempel kläder, leksaker, köksredskap och böcker i församlingshemmet, som församlingen utan kostnad ställde till förfogande.
I caféet såldes bakverk att ta med hem eller som fika på plats och ställe.
– Sakerna som såldes var överflödiga saker som eleverna tagit med hemifrån. Loppisen har engagerat hela högstadiet att göra en insats för välgörenhet och miljö. I klasserna kommer man sedan att utse vilken hjälporganisation just deras intäkter från loppisen går till, säger Filip Hansson, ordförande i elevrådet.
– Idén till loppisen kom från Carina och Marie. Elevrådet tog tag i idén och sedan var hela skolan engagerad. Loppisen var ett nytt projekt men vi siktar på att göra den till ett återkommande evenemang, säger Filip.
Marie är Marie Kassis, socialpedagog och stödperson vid skolan och förskolan i Älvsåker och vid förskolan i Anneberg.
– Det som inte går åt på loppisen ger vi till nyanlända, säger Marie.
Hon vet mycket väl betydelsen av stöd och praktisk hjälp som till exempel kläder då man är nyanländ. Hon kom själv som nyanländ från Libanon för tre och ett halvt år sedan.
– Det behövs guidning, goda råd och praktisk hjälp då man är ny i samhället. Loppisen har engagerat många i det arbetet, säger Marie Kassis.
Totalt fick eleverna in 7000 kronor under loppisen.


Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

TV-klipp och nyheter

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
NYHETER 2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.