BANDY 2019-02-15 KL. 09:00

Mittfältsstjärnan kan missa kvalmatcher

Mittfältsstjärnan kan missa kvalmatcher

Fredrik Johansson blev i dagarna pappa. Lillebror Mattias Johansson beräknas bli pappa i dagarna efter att kvalserien tar slut. Det kan mycket väl bli att 27-åringen missar kvaldrabbningar.

 

BANDY. Mittfältaren Mattias Johansson har gjort karriärens bästa säsong. Från sin mittfältsposition har han varit ett hot med sina patenterade genombrottsåkningar. På 26 matcher har det blivit 17 poäng från den spelande assisterande tränaren.

Men hans medverkan i kvalet omges av ett frågetecken. Vill det sig illa för Frillesås BK kan nyckelspelaren missa kvalmatcher.

 

I dagarna blev storebror Fredrik pappa. Det är samma anledning som gör att Mattias Johansson kan missa matcher. Beräknad födsel är 17 mars och kvalet slutar den 13:e.

– Det blir spännande. Det är en väldigt spännande tid framöver, säger han med ett leende.

Hur känns det? Du kan komma att missa matcher.

– Ja. Hemmamatcherna ska nog funka, det är nära till Varberg. Falun borta däremot är annorlunda. Vi håller tummarna att det ska gå bra. Grabbarna kommer att göra ett bra jobb om det skulle bli så att jag missar någon match.



TV-klipp och nyheter

Blandad vår med mycket musik på teatern
2026-01-17 KL. 15:00

Blandad vår med mycket musik på teatern

Gott om kända artister till Kungsbacka

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.