Klik venligst
HANDBOLL 2021-02-16 KL. 22:05

Matchplanen följdes inte

En bra start och tidig ledning. Men en rad tekniska fel gjorde matchen till en svår uppgift.
– Det blir stressigt när vi ska försöka jaga ikapp. Det är för många misstag, vilket inte är acceptabelt, säger lagkapten Tobias Johnsson.

Matchplanen följdes inte
Besvikelsen var stor efter slutsignalen.



HANDBOLL. Första halvlek såg till en början ut att gå som hemmalaget ville. Aranäs ryckte åt sig en tidig tvåmålsledning. Men det skulle inte dröja länge innan Lugi tog över matchen. Efter tio minuter hade bortalaget vänt matchen och Aranäs gick till halvtidsvila i underläge.

Vad sa ni i paus?
– Vi pratade om att det inte längre finns några ursäkter. Det har vi vetat om hela tiden. Men så blir vi lite desperata och bara släpper axlarna och kör, säger Gustaf Hallén.

Aranäs matchplan var tydlig. Stoppa Lugis skyttar och minimera riskerna. En matchplan som man inte lyckades följa, tyckte Gustaf Hallén.

– Jag tycker att vi har lite svårt att hålla oss till matchplanen. Lugi gör inte något som vi inte har sett eller pratat om. Idag är vi oförmögna att göra det vi har gått igenom innan matchen.

Hallén tyckte att det var för många misstag framåt, men han var inte nöjd med försvarsspelet heller.

– Jag tycker inte vi kommer upp i nivå idag. Vi är inte tillräckligt bra bakåt. Där kan vi vara lite tajtare.

Aranäs har fyra matcher kvar i serien och behöver plocka poäng för att stanna kvar i Handbollsligan.

– Det är bara att ta en smäll på hakan och upp på hästen igen på fredag borta mot Guif. Det är fyra finaler vi har kvar att spela, säger Gustaf Hallén.

 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2026-05-28 KL. 11:26
Här är talangtrions nya klubbar

Fler nyheter

MEST LÄSTA HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2026-05-28 KL. 11:26
Här är talangtrions nya klubbar

Fler nyheter

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Köer på E6 efter insats
2026-05-29 KL. 17:02

Köer på E6 efter insats

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.