BANDY. Trots att det återstår en omgång i allsvenskan är det klart vilka som kvalificerat sig till kvalet till elitserien. Frillesås BK och Falun får möta Nässjö och AIK. De två bästa lagen spelar i elitserien till hösten. Kvalet avgörs med dubbelmöten.
– Att AIK skulle klara det visste man. Det var skönt att det blev Nässjö och inte Ljusdal. Det hade blivit en lång bortaresa och Nässjö har vi bra koll på. Det är två bra lag, säger Fredrik Johansson.
Går ni in som favoriter?
– Jag skulle påstå att vi och Falun är favoriter för att vi spelat i elitserien. Men det kommer att bli jämnt och tätt. Det är ingen jätteskräll om ett allsvenskt lag kvalar sig upp. Skillnaden mellan serierna är inte så stor.
Ordföranden om de nya planerna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.