NYHETER 2020-12-26 KL. 07:00

Kungligt överdåd på Tjolöholms slott

Spetsar, volanger och vida kjolar. Drottning Victoria och familjen Dickson. Vad har de gemensamt? Den 20 februari får du svaret. Då öppnas utställningen ”Queen Victoria – Dressed to rule an empire” på Tjolöholms slott.

Kungligt överdåd på Tjolöholms slott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Dygdigt kungligt överdåd utlovas då nästa års stora utställning på Tjolöholms slott invigs 20 februari.

Viktorianska eran


Det är det viktorianska 1800-talet som ska skildras – genom kungligt engelskt klädmode, som det såg ut för 200 år sedan.

Med puffärmade prinsessklänningar, vida kjolar och krinoliner berättas historian om Englands drottning Victoria och hennes gemål, prins Albert.

Från känd TV-serie


Kläderna som visas är från TV-serien Victoria. Kostymörerna James Keast och Rosalind
Ebbutt har återskapat dem från de av den mäktiga drottningens kläder som fortfarande finns bevarade och från bilder av Victoria och hennes närmaste.

Victorias storslagna kröningsdräkt, hennes välskräddade riddräkter och hennes extravaganta sidenklänningar är bara något av allt vackert som ska visas.

”En stark kvinna”


– Vi är glada över att kunna presentera en utställning nästa år med praktfulla kläder, och samtidigt kunna berätta om en stark kvinna med stor makt, berättar Elisabeth Elfström, tf vd på Tjolöholms Slott. Det kommer att vara spetsar, volanger och vida kjolar, klänningar som anstod en drottning.


Drottning Victoria var mäktig - och stark. FOTO: Tjolöholms slott


Parallellt med den mäktiga drottningens historia berättas även en annan historia. Om familjen Dickson, som under 1800-talet byggde upp en förmögenhet och som under 1800-talet flyttade från det viktorianska England, till Sverige, där de slog sig ned på sitt egenuppförda Tjolöholms slott.

Viktigt arv för Tjolöholm


– Det brittiska ursprunget var enormt viktigt när James Fredrik och Blanche Dickson lät bygga Tjolöholms Slott, säger Karin Kvicklund, kulturchef på Tjolöholm. Trots att familjen bott i Sverige i generationer höll de fast vid sina brittiska traditioner, de hade ett stort umgänge i Storbritannien och talade alltid engelska med varandra.

”Queen Victoria – dressed to rule an empire” öppnas den 20 februari. Utställningen visas fram till den 30 december 2021.

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

Avslöjar: Aranäs open pausas
HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

Örn blev påkörd av tåget
NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Premium

Örn blev påkörd av tåget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.