KULTUR & NÖJE 2020-12-02 KL. 08:13

Kortare öppettider på biblioteken

Coronapandemin har minskat antalet besök på biblioteken i Kungsbacka. Nu förändrar man öppettiderna resten av året.

Kortare öppettider på biblioteken

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Antalet besökare har minskat kraftigt på kvällstid och vi sätter därför in mer personal på dagtid istället. Det innebär att vi kan ge bättre service till riskgrupperna som oftast är här under dagtid, säger Susan Pour, bibliotekschef, i ett pressmeddelande.

Med start 7 december och fram till 31 december, kommer biblioteken i Kungsbacka att stänga tidigare. Men när öppettiderna ändras igen beror främst på myndigheternas framtida coronaråd.

Nyttja digitalt


Susan Pour uppmanar besökarna att använda sig av bibliotekens digitala tjänster.
Digitalt kan du:

  • Låna böcker

  • Göra omlån

  • Reservera böcker

  • Läsa dagstidningar och tidsskrifter

  • Läsa e-böcker

  • Lyssna på e-ljudböcker

  • Streama film


Meröppet


I Kullavik, Frillesås och Fjärås, finns tjänsten Meröppet, som innebär att biblioteket endast är öppet för självservice. Där kan du sköta dina lån på egen hand mellan klockan 07-22.

Kulturhuset Fyrens bibliotek har morgonöppet mellan klockan åtta och tio.

– Om du behöver besöka biblioteket, så gör det kort, säger Susan Pour. Mitt bästa tips är att reservera i förväg, så behöver du bara gå direkt in och hämta det du lånat.

Hjälp till riskgrupper


Biblioteken erbjuder också utökad service för riskgrupper genom hemkörning av böcker med hjälp av frivilliga. Det går också att få IT-hjälp över telefon, och man kan bli mött i dörren om man inte vill gå in på biblioteket. Även förseningsavgifterna har tillfälligt tagits bort.

Undvika smittspridning


För att minska risken för smittspridning är bibliotekens alla publika evenemang inställda. Sittplatser och datorplatser har tagit bort för att biblioteket inte länge ska fungera som en mötesplats. Inte heller grupprum, studierum eller leksaker erbjuds.

Läs mer:

FHM: Ännu inga besked om jul

Nya covid-råd för skolan

Nya riktlinjer: Barn ska stanna hemma vid familjesmitta 

Lågstadium öppnar – förskola stängs



Efter 11 år – Gunnar slutar som präst i Onsala
FAMILJ 2025-06-13 KL. 19:45
Premium

Efter 11 år – Gunnar slutar som präst i Onsala

”Det har varit intensiva och delvis krävande år men djupt meningsfulla”