NYHETER 2020-12-19 KL. 13:43

Kommunen stänger alla idrottsanläggningar omedelbart

Efter fredagens presskonferens med nya skarpa restriktioner agerade kommunen snabbt. Nu stängs alla idrottsanläggningar såväl inomhus som utomhus.
– Vi skickade ut ett mail till föreningarna redan i fredags kväll, säger Ulrika Granfors, förvaltningschef Kultur och fritid.

Kommunen stänger alla idrottsanläggningar omedelbart

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under fredagens presskonferens där nya restriktioner utfärdades, manade statsminister Stefan Löfven även till att det som går bör göras omgående. På Kultur och fritid i Kungsbacka hade många redan börjat packa ihop inför veckoslutet.

– De flesta var på väg att avsluta för dagen. Så fick vi höra talas om att det skulle komma en presskonferens, så vi fick logga in igen för att tänka till och fatta beslut, berättar Ulrika Granfors.

Och snabba beslut blev det. Redan samma kväll skickade förvaltningen ut mail till föreningar om att man bestämt sig för att stänga alla kommunala idrottslokaler, inklusive fotbollsplaner och andra utomhusanläggningar. Detta från och med söndag denna helg.

– Det bör nog förtydligas att det gäller även fotbollsplaner och andra kommunala idrottsplatser utomhus. Vi har sagt att man kan fortsätta träna utomhus i mindre grupper, men då tänker vi att man kanske joggar i skogen eller något liknande, fortsätter förvaltningschefen.

Minst till 24 januari


Förutom idrottsanläggningar kommer även biblioteken att stänga. Det blir från och med måndag.

– Dessutom stänger vi alla mötesplatser för såväl unga som seniorer, säger Ulrika Granfors.

Gäller stängningen tills vidare?
– Nu gäller ju nationella råd, så det är det vi rättar oss efter. Vi har än så länge inget annat datum än 24 januari så som det sades på presskonferensen, så det är det vi har i nuläget, säger Ulrika Granfors.

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.