KLUBBNYTT 2025-01-15 KL. 12:19

Klubbnytt: Kif vann seriefinalen

Av Eric Andersson

Klubbnytt: Kif vann seriefinalen
Foto: Privat

I söndags kväll spelades det seriefinal i Lindälvshallen mellan obesegrade Ullared och hemmalaget Kungsbacka IF Futsal. Ullared fick en smakstart och tog ledningen med 1-0 efter 13 sekunder. Kungsbacka repade dock mod och vände till 3-1, efter ytterligare varsitt mål innan paus så stod det 4-2.

Andra halvlek blev en prövning för hemmalaget som fick två avbräck under matchen på grund av skada och utvisning vilket innebar att de får rulla på sex spelare istället för brukligt åtta. Ullared kom dock aldrig närmare än ett måls skillnad och till slut avgjorde hattrickskytten Oliver Spikare Pal med 6-4 målet.

Detta innebär att Kungsbacka med en match mindre spelad endast är en poäng efter Ullared och har alltså allt i egna händer med tre matcher kvar för att ta hem seriesegern i div 2 Halland. Nästa match är på söndag i Forsgläntans idrottshall kl. 17.30.

Målskyttar: Oliver Spikare Pal 3, Wilhelm Ekdahl, Marcus Björk, Jonatan Edgren



Företaget satsar i Kungsbacka:
NYHETER 2025-05-23 KL. 07:00
Premium

Företaget satsar i Kungsbacka: "Vi kallar det rum att älska"

Ny visningsträdgård med växthus, uterum och pergola

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat
NYHETER 2025-05-22 KL. 21:00
Premium

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat

Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
FOTBOLL 2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas
NYHETER 2025-05-22 KL. 12:15

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas

Arbetet kommer pågå månaden ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-05-23 KL. 10:11
Talangen klar för USA-äventyr

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.