JOBB & PENGAR 2020-05-12 KL. 07:03

Sommarföretagare ska lösa coronaproblem

Har du en bra affärsidé, som kan underlätta för andra i coronatider? Då är årets upplaga av Mitt sommarföretag något för dig.

Sommarföretagare ska lösa coronaproblem

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mitt sommarföretag är en utbildningssatsning som sedan flera år tillbaka ordnas av Kungsbacka kommun inför sommarlovet.

1 000 i startkapital


Under en vecka i juni får ungdomar mellan 14 och 21 möjlighet att lära sig mer om egenföretagande och vilka drivkrafter de själva har som går att omsätta i framgångsrikt entreprenörskap.

Varje deltagare kommer till sommarföretagsveckan med en affärsidé de skulle vilja testa. Efter avslutad kurs får varje deltagare 1 000 kronor som startkapital för att kunna omsätta den i verklighet.

Träffas online


I vanliga fall samlas alla deltagare till gemensamma företagaraktiviteter. Men i år sker utbildningen på distans. Dagarna startas och avslutas med ett digitalt möte. Timmarna däremellan får varje deltagare arbeta självständigt med dagens uppgifter.

Det förändrade kursupplägget är en följd av coronakrisen, och eftersom den väntas komma att påverka det mesta under lång tid framöver har man också valt att styra de affärsidéer man vill se till coronaläget.

Efterlyser coronaidéer


Den som har en affärsidé eller går och klurar på en smart lösning som skulle kunna utgöra en lösning på något av de problem som uppstår i coronapandemins spår har företräde till årets utbildningsdagar.

Samhället står inför olika utmaningar i dessa tider och här behöver vi just din hjälp!

Det kan handla om folkhälsan (isolering, psykisk ohälsa), ekonomin (arbetslöshet inom vissa branscher, brist inom andra), miljön (grön omställning) eller andra faktorer som påverkas.” skriver kommunen på sin hemsida.

Söka till Mitt sommarföretag kan alla som är folkbokförda i Kungsbacka kommun i åldrarna 14–21 göra.

Ansökan görs på kommunens hemsida. Sista ansökningsdag är 27 maj.

Mer läsning:

Coronaläget i Halland

Corona får bibblan att ställa om

Då ska matchplanerna vara färdiga

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.