HANDBOLL 2021-02-16 KL. 22:05

Matchplanen följdes inte

En bra start och tidig ledning. Men en rad tekniska fel gjorde matchen till en svår uppgift.
– Det blir stressigt när vi ska försöka jaga ikapp. Det är för många misstag, vilket inte är acceptabelt, säger lagkapten Tobias Johnsson.

Matchplanen följdes inte
Besvikelsen var stor efter slutsignalen.



HANDBOLL. Första halvlek såg till en början ut att gå som hemmalaget ville. Aranäs ryckte åt sig en tidig tvåmålsledning. Men det skulle inte dröja länge innan Lugi tog över matchen. Efter tio minuter hade bortalaget vänt matchen och Aranäs gick till halvtidsvila i underläge.

Vad sa ni i paus?
– Vi pratade om att det inte längre finns några ursäkter. Det har vi vetat om hela tiden. Men så blir vi lite desperata och bara släpper axlarna och kör, säger Gustaf Hallén.

Aranäs matchplan var tydlig. Stoppa Lugis skyttar och minimera riskerna. En matchplan som man inte lyckades följa, tyckte Gustaf Hallén.

– Jag tycker att vi har lite svårt att hålla oss till matchplanen. Lugi gör inte något som vi inte har sett eller pratat om. Idag är vi oförmögna att göra det vi har gått igenom innan matchen.

Hallén tyckte att det var för många misstag framåt, men han var inte nöjd med försvarsspelet heller.

– Jag tycker inte vi kommer upp i nivå idag. Vi är inte tillräckligt bra bakåt. Där kan vi vara lite tajtare.

Aranäs har fyra matcher kvar i serien och behöver plocka poäng för att stanna kvar i Handbollsligan.

– Det är bara att ta en smäll på hakan och upp på hästen igen på fredag borta mot Guif. Det är fyra finaler vi har kvar att spela, säger Gustaf Hallén.

 

2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.