HANDBOLL 2023-03-29 KL. 18:44

Aranäsfostrade Rudvall om avancemanget: "Otroligt stolt"

Av Christian Johansson

Det blir Erik Rudvall mot moderklubben HK Aranäs kommande säsong. 21-åringen var en av Amohjältarna som guidade laget upp till finrummet.
– Jag är otroligt stolt och glad, säger han.

Aranäsfostrade Rudvall om avancemanget:
Erik Rudvall efter att avancemanget säkrades på hemmaplan. Foto: Privat

Erik Rudvall lämnade HK Aranäs inför säsongen 2020/21 – då gick han till Önnereds HK. Där lirade mittnian till inför den här säsongen när han klev ner i allsvenskan och Amo Handboll. Det var ett val han inte behövde ångra.

– Jag har fått en stor roll och spelar mycket både framåt och bakåt. Det har bara blivit bättre och bättre, jag är väldigt nöjd med säsongen.

HF Karlskrona startade serien lysande – det skulle vända i mötena med Amo handboll. I det första var smålänningarna i ett åttamålsunderläge med 20 minuter kvar. Men de kom tillbaka – fick med sig ett kryss och körde över konkurrenten i returen. Efter det har frågan mest handlat om när de skulle säkra seriesegern och avancemanget.

– Vi har alltid tagit oss upp på hästen igen när vi varit dåliga. Vi har många bra handbollsspelare men det är framför allt vinnarmentaliteten, svarar Erik Rudvall på frågan varför de nu är klara för handbollsligan kommande säsong.

Avancemanget säkrades i fredags. Ett firande som tog ett tag att skaka av sig, berättar Erik Rudvall som nu är hemma i Onsala.

– Du hade nog fått ett svar men inte ett så piggt svar, säger han på hur han mådde dagen efter.

Erik Rudvall har kontrakt med klubben över nästa säsong.



TV-klipp och nyheter

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

Usel halvlek sänkte Aranäs
2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-22 KL. 21:40
Nästan i mål: ”Det är tufft nu”
Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.