Klik venligst
FOTBOLL 2021-10-23 KL. 18:40

Ny förlust – nu väntar ödesmatch

Av Oliver Marshall

Lindome Gif kunde inte rubba topplaget Oskarshamn. Efter storförlusten väntar nu en direkt avgörande match mot Assyriska kommande helg.

Ny förlust – nu väntar ödesmatch
Robert Lipovac gjorde Lindomes mål i förlusten. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

Lindomes läge i ettan blir allt mer prekärt. Förlusten mot topplaget Oskarshamn var väntad, men att siffrorna skulle bli så stora var smärtsamt för bortalaget.
– De var bättre än oss helt klart. Vi kom till en del bra lägen och missade bland annat en straff. Men Oskarshamn var grymt bra offensivt, säger Lindomes tränare, Adam Ekblad.

Måstematch
Förlusten innebär att Lindome nu har fyra poäng till Assyriska, som ligger ovanför nedflyttningsstrecket, med fyra matcher kvar att spela. Just Assyriska kommer till Lindevi nästa helg.
– Det vore skitsnack att säga något annat än att den matchen är jätteviktig. Den får vi vinna, säger Ekblad.
Känner du att ni måste vinna den matchen?
– Jag tror vi i alla fall behöver vinna två av våra fyra sista och kanske spela oavgjort någon. Att vinna mot Assyriska är så klart viktigt med tanke på att de är våra konkurrenter, säger Ekblad.
Vad talar för att ni klarar det?
– För att vi i grunden är ett bra fotbollslag.

Trots det prekära läget tror inte Ekblad på att ändra något i spelstilen.
– Hade vi gjort det nu hade det nog bara blivit negativt. Vi tror på vårt sätt att spela, säger han.




Matchfakta
Oskarshamn – Lindome Gif 6 – 1 (2–0)
1–0 (20), 2–0 (34), 3–0 (53), 4–0 (62), 5–0 (68), 5–1 (71) Robert Lipovac, 6–1 (86)

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Fyrbent sök efter knark på skolan
2026-08-27 KL. 19:00
Premium

Fyrbent sök efter knark på skolan

E-type:
2026-08-27 KL. 18:00
Premium

E-type: "Publiken ska förvänta sig ett jävla drag"

Artisten om:

✔ Stadsfestivalen ✔ Nya musiken ✔ Uppsvinget ✔ Livet som månskensbonde

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-27 KL. 19:00
Fyrbent sök efter knark på skolan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.