FOTBOLL 2021-10-23 KL. 18:40

Ny förlust – nu väntar ödesmatch

Av Oliver Marshall

Lindome Gif kunde inte rubba topplaget Oskarshamn. Efter storförlusten väntar nu en direkt avgörande match mot Assyriska kommande helg.

Ny förlust – nu väntar ödesmatch
Robert Lipovac gjorde Lindomes mål i förlusten. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

Lindomes läge i ettan blir allt mer prekärt. Förlusten mot topplaget Oskarshamn var väntad, men att siffrorna skulle bli så stora var smärtsamt för bortalaget.
– De var bättre än oss helt klart. Vi kom till en del bra lägen och missade bland annat en straff. Men Oskarshamn var grymt bra offensivt, säger Lindomes tränare, Adam Ekblad.

Måstematch
Förlusten innebär att Lindome nu har fyra poäng till Assyriska, som ligger ovanför nedflyttningsstrecket, med fyra matcher kvar att spela. Just Assyriska kommer till Lindevi nästa helg.
– Det vore skitsnack att säga något annat än att den matchen är jätteviktig. Den får vi vinna, säger Ekblad.
Känner du att ni måste vinna den matchen?
– Jag tror vi i alla fall behöver vinna två av våra fyra sista och kanske spela oavgjort någon. Att vinna mot Assyriska är så klart viktigt med tanke på att de är våra konkurrenter, säger Ekblad.
Vad talar för att ni klarar det?
– För att vi i grunden är ett bra fotbollslag.

Trots det prekära läget tror inte Ekblad på att ändra något i spelstilen.
– Hade vi gjort det nu hade det nog bara blivit negativt. Vi tror på vårt sätt att spela, säger han.




Matchfakta
Oskarshamn – Lindome Gif 6 – 1 (2–0)
1–0 (20), 2–0 (34), 3–0 (53), 4–0 (62), 5–0 (68), 5–1 (71) Robert Lipovac, 6–1 (86)

TV-klipp och nyheter

Politikern med engagemang för både brand och jakt
2025-10-30 KL. 18:00
Premium

Politikern med engagemang för både brand och jakt

Fredrik Hansson firar jämnt med familj, släkt och vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.