DEBATT 2022-07-09 KL. 14:00

Debatt: Utan personal finns det ingen sjukvård!

Debatt: Utan personal finns det ingen sjukvård!

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu är sommaren här och många ser fram mot stundande semester. Detta gäller särskilt personalen inom sjukvården och omsorgen som under pandemin tagit ett stort ansvar för att invånarna skall få den hjälp de behöver.
Många har flyttat på semestrar och tagit extra pass, för att få verksamheterna att gå runt.
Vi socialdemokrater har vid flera tillfällen träffat olika personalgrupper som vittnar om den tuffa arbetsmiljön, scheman som inte ger personalen tillräckligt med återhämtning samt irritationen om orättvisa OB-tillägg.
Detta har lett till att många erfarna sjuksköterskor och undersköterskor lämnat sjukvården samtidigt som det är allt svårare att rekrytera personal.
Ska vi kunna erbjuda Hallands invånare den sjukvården de behöver i framtiden så räcker det nu inte med applåder. Vi politiker måste ta ansvar här och nu för att möta dessa utmaningar. Därför vill vi socialdemokrater satsa på ökad grundbemanning, ta bort orättvisa OB-tillägg samt särskilda lönesatsningar. Detta är några av de förslag vi hade med i vårt budgetförslag för 2023.
För det hjälper inte att vi bygger snygga sjukhus eller renoverar befintliga byggnader, om vi inte lyckas rekrytera personal att fylla byggnaderna med.

Jonas Strand (S) Ledamot, Regionstyrelsen
Helen Ung Le (S) 2:e vice ordförande, Psykiatrin


Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.