DEBATT 2021-12-30 KL. 11:00

DEBATT: Pengar som kommer väl till pass

DEBATT: Pengar som kommer väl till pass
Älvsåkersskolan. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många av oss som bor i Anneberg-Älvsåker har på nära håll kunnat bevittna hur Älvsåkersskolan med dedikerade lärare slitit under de senaste åren för att ge alla barn den undervisning de har rätt till.
På högstadiet har lärarna hanterat både undervisning på gymnasienivå samt kartläggningar och åtgärder för elever i behov av extra stöd samt introduktion för nyanlända in i skolan. Detta har de gjort med den äran. Dock har utmaningen kommunen har givit skolan varit stor. Att vara en skola som tar emot en stor andel nyanlända kräver initialt en stor arbetsinsats från lärarna och när det dessutom blir så att eleverna måste lämna sina bostäder efter två år måste personalen hantera en ökad otrygghet och en ökad oro.

Nu har ett beslut tagits att Älvsåkersskolan ska få ett ekonomiskt tillskott för att få bättre möjligheter att klara av de utmaningar som ålagts dem. Jag är övertygad om att dessa pengar kommer att göra nytta både för de barn som är födda i Sverige och de som kommit hit som nyanlända.
Jag är glad över att det var en överväldigande majoritet av de politiska partierna som röstade för detta tillskott. Dock är det sorgligt och anmärkningsvärt att Sverigedemokraterna inte ville stå bakom detta stöd till våra barn i Anneberg-Älvsåker. Faktiskt helt obegripligt.
Jag vill avsluta denna insändare med ett par ord till personalen på Älvsåkersskolan: vi föräldrar ser hur hårt ni jobbar. Ni ska veta att vi som har barn på Älvsåkersskolan uppskattar detta otroligt mycket.

Magdalena Sundqvist (S),
förälder på Älvsåkersskolan



TV-klipp och nyheter

Kraftiga vindbyar – Ellevio växlar upp
2026-03-12 KL. 16:15
Premium

Kraftiga vindbyar – Ellevio växlar upp

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.