DEBATT 2023-03-24 KL. 10:30

Debatt: Klimatet har inte tid att vänta

Debatt: Klimatet har inte tid att vänta
Christofer Bergenblock.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu har IPCC presenterat sin senaste rapport och den visar tydligt att nuvarande arbete för att nå klimatmålen inte räcker till. Varje land måste ta ansvar och då duger det inte med den svenska regeringens politik som istället ökar utsläppen med tio procent fram till 2030.

Framför allt måste förbränningen av fossila bränslen minska. Regeringens planer på att skrota den nuvarande reduktionsplikten är den enskilt största orsaken till att Sverige kommer att missa sina klimatåtaganden. Reduktionsplikten måste därför bibehållas.

Dessutom behöver elektrifieringen av samhället accelerera. Framför allt gäller detta fordonsflottan, men tyvärr har den positiva utvecklingen bromsat in i och med att regeringen avskaffade miljöbilspremien i höstas. En ny bonus behöver komma på plats.

Fram till 2040 behöver elproduktionen fördubblas om vi ska klara elektrifieringen. Därför måste vi ta vara på alla fossilfria källor, men den största potentialen under kommande tio år finns i havs- och landbaserad vindkraft. Samtidigt behöver tekniken för att lagra elenergi med hjälp av batterier utvecklas.

Det svenska skogs- och jordbruket är en annan viktig del i lösningen på klimatutmaningen. Både jord och skog behöver fortsatt brukas för att binda koldioxid till träd och mark samtidigt som vi får klimatsmarta produkter och bränslen.

Sverige har dessutom alla möjligheter att bli en föregångare inom grön klimatsmart teknik. Staten måste även fortsatt stödja utvecklingen av klimatsmarta innovationer och investeringar. Det handlar om allt från biogasanläggningar och solceller till elflygplan och koldioxidinlagring.

Ska vi klara klimatutmaningen så måste vi ta IPCC:s rapport på allvar och då gäller det att växla upp klimatarbetet. De svenska utsläppen kan naturligtvis inte tillåtas öka bara för att regeringen inte orkar ta ansvar. Klimatfrågan är vår tids ödesfråga och ifrån Centerpartiets sida kommer vi fortsätta att driva på för att Sverige ska ta sin del av ansvaret.

Christofer Bergenblock (C), riksdagsledamot Halland

TV-klipp och nyheter

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.