DEBATT 2022-08-25 KL. 11:00

Debatt: Inför en nationell skolpeng

Debatt: Inför en nationell skolpeng

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Skolan är lösningen på många av Sveriges problem. Alla vinner på en bra skola. Men Sverige upplever en skolkris. Varje år är det 17 000 elever som inte klarar skolan. Var tredje elev tycker grundskolan är stökig. Var fjärde lärare uppger att de har blivit utsatt för hot och våld. Det är en alarmerande utveckling.
Men istället för att fokusera på ordningskrisen i den svenska skolan väljer Socialdemokraterna att ta strid mot föräldrarnas rätt att välja skola. Man lägger förslag som innebär bussning och lottning av elever. Makten över att välja skola flyttas från köksborden till kommunala byråkrater och politiker.
Liberalerna väljer en annan väg. Vi står upp för föräldrarnas rätt att välja, samtidigt som vi inte blundar för att det idag finns friskolor som inte lever upp till vad man kan förvänta sig.

Liberalerna vill satsa 16 miljarder mer på skolan under de närmaste åren. Vi är det parti i riksdagen som satsar mest på skolan. Liberalerna går till val på statlig skola. Skolan är en nationell angelägenhet och att det därför borde vara ett nationellt intresse. Det är hög tid att staten tar över ansvaret för skolan och inte minst det fulla ansvaret för skolväsendets finansiering. Liberalerna vill förstatliga skolan redan under nästa mandatperiod.
Idag presenterar Liberalerna nya siffror på vad detta skulle betyda för Kungsbacka kommun. Liberalernas reform innebär fullt utbyggt år 2025 att skolan i Kungsbacka tillförs cirka 193 miljoner kronor per år. Det innebär en höjning med 16 procent och att ersättningen per elev höjs från 103 000 kronor till 119 000 kronor per elev. Det motsvarar ca 230 lärartjänster i kommunen.

Cecilia Rönn (L), toppkandidat riksdagen
Hanna Schölander (L), riksdagskandidat Kungsbacka
Monica Neptun (L), kommunalråd


Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla
NYHETER 2025-10-27 KL. 19:45
Premium

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla

”Idag hade de fått smälla hemma i stället”

TV-klipp och nyheter

Rydfeldt:
2025-10-27 KL. 20:15
Premium

Rydfeldt: "Det egna ansvaret väldigt stort"

Kommenterar familjens liv efter bomben i Kolla

Sporten i korthet
SPORT 2025-10-27 KL. 11:48
Premium

Sporten i korthet

✔ Tre (!) boxplaymål ✔ Tappade i toppmötet ✔ Klev fram i slutminuterna

Bröderna med succéföretaget – omsätter tiotals miljoner
NYHETER 2025-10-26 KL. 17:45
Premium

Bröderna med succéföretaget – omsätter tiotals miljoner

"Klockan är pricken över I:t"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-10-27 KL. 11:48
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.