I Norra Halland den 21 november uttalar sig några elever på Kapareskolan angående förslaget om mobilförbud. De påstår att deras frihet, trygghet samt möjlighet att kommunicera med vänner.
Det är bara rent trams. Är det frihet, trygghet och ska man kommunicera med vänner under lektionstid? Tycker era föräldrar det också? Om man ska kunna lära sig något då ska det vara studiero och inte massa mobilsvammel. Det är ju inte heller eleverna som bestämmer.
Mobilanvändandet har utvecklats till ett missbruk idag där ingen hänsyn visas till omgivningen. Det är bra att det införs mobilförbud under skoltid.
Christer
Ordföranden om de nya planerna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.