I Norra Halland den 21 november uttalar sig några elever på Kapareskolan angående förslaget om mobilförbud. De påstår att deras frihet, trygghet samt möjlighet att kommunicera med vänner.
Det är bara rent trams. Är det frihet, trygghet och ska man kommunicera med vänner under lektionstid? Tycker era föräldrar det också? Om man ska kunna lära sig något då ska det vara studiero och inte massa mobilsvammel. Det är ju inte heller eleverna som bestämmer.
Mobilanvändandet har utvecklats till ett missbruk idag där ingen hänsyn visas till omgivningen. Det är bra att det införs mobilförbud under skoltid.
Christer
"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.


