NYHETER 2020-10-01 KL. 15:55

Cykellopp med anor skjuts upp

Första gången loppet anordnades var 1970. Nu meddelar arrangören att cykelfesten vid Lygnern 2020 inte kommer att genomföras som det var tänkt.
– Det blir i alla fall inget lopp före den 15 oktober, säger föreningens talesperson Bo Melin.

Cykellopp med anor skjuts upp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Lygnern runt fyller 50 år, men firandet får vänta. Om det blir något lopp i år överhuvudtaget är tveksamt.

– Vi hade hoppats kunna köra nu på söndag, men i det blir inte av. I nuläget är allt väldigt oklart. Vår förhoppning var att Folkhälsomyndigheten skulle ha kommit ut med huruvida man släpper på restriktionerna, men det ser ut att bli först den 15 oktober, säger Bo Melin.

Lojala


Cyklister är dock både tålmodiga och lojala, tror arrangören. Så kanske kan det möjligen bli någon form av arrangemang om allt faller väl ut.

– Det finns garanterat de som kan vänta och vill ställa upp. Men det blir i alla fall inget lopp före den 15 oktober. Och det är väldigt synd om det inte blir av, det är ju 50 år sedan vi startade i år. Tråkigt om vi måste bryta traditionen, säger Bo Melin.

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.