BANDY 2021-01-28 KL. 12:45

Frillesås match inställd

Frillesås fredagsmatch i bandyns elitserie är inställd. Motståndaren IFK Motala har drabbats av ett covidutbrott.

Frillesås match inställd
Frillesås BK möter Edsbyn i premiären.



På fredag kväll var det tänkt att Frillesås skulle möta IFK Motala på Sjöaremossen. Men nu är matchen inställd. IFK Motalas onsdagsmatch mot AIK blev inställd på grund av ett covidutbrott i Motalalaget. Nu har fler spelare konstaterats med smitta av covid-19, så laget pausar verksamheten.

– Vi kommer inte spela eller träna något i helgen. Vi pausar allt fram till måndag så får vi se hur det ser ut då, säger IFK Motalas klubbchef Pär Beckne till MVT.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-02 KL. 13:07
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.