Klik venligst
NYHETER 2021-06-19 KL. 13:26

Älgen i Vallda avlivades under lördagsmorgonen

Älgkon som under flera år hållit till kring motionsslingan i Paltaskogen i Vallda blev under lördagsmorgonen avlivad.

Älgen i Vallda avlivades under lördagsmorgonen
Älgen i palta avlivades under lördagsmorgonen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Sedan flera år tillbaka har en älgfamilj hållit till i Paltaskogen i Vallda. När älgkon fått kalvar har den flertalet gånger varit aggressiv mot människor som kommit för nära inpå älgen.

Under fredagskvällen vid 23-tiden fick polisen in en anmälan om en älg som varit ilsken och gett sig på människor. Då älgen är välkänd hos polisen sedan länge skickades jägare ut till platsen för att säkerställa att det var rätt älg och ansökte om avlivningsbeslut enligt jaktlagen. Ansökan godkändes.

– Avlivningsbeslutet fattades i och med att älgen varit ilsken och gett sig på människor, säger Anna Göransson, presstalesperson i polisregion Väst.

Jägaren lokaliserade älgen redan under fredagskvällen, men i och med mörkret ansågs det inte säkert att avliva den. Jakten återupptogs istället tidigt på morgonen och jägaren fick då ansöka om ett nytt avlivningsbeslut. Ansökan godkändes och älgen avlivades runt 06-tiden under lördagen.




Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.