BLÅLJUS 2020-07-02 KL. 09:39

Uppsagd polis kräver jobbet tillbaka

Polismannen i Kungsbacka som förlorade jobbet i våras stämmer nu polismyndigheten och kräver jobbet tillbaka.

Uppsagd polis kräver jobbet tillbaka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Polisen, som var tillsvidareanställd i polisregion Väst, blev i fjol föremål för en internutredning, som ledde till att han förlorade sin säkerhetsklassning.
Utan tillstånd att arbeta med säkerhetsklassad information kunde polisen inte fortsätta jobba på sin ordinarie tjänst. Någon möjlighet att omplacera polisen fanns dock inte, enligt arbetsgivaren. Därmed överlämnades ärendet till polismyndighetens personalansvarsnämnd.
Där blev beslutet att polismannen skulle sägas upp, av personliga skäl, utan företrädesrätt till återanställning.
Beslutet fattades av en oenig nämnd, då en av ledamöterna inte tyckte att förlusten av säkerhetsklassning utgjorde tillräckligt skäl för att skilja  polisen från sin anställning.

Mannen hade arbetat som polis i nästan 10 år.

Men polismannen accepterar inte beslutet utan stämmer nu sin förra arbetsgivare vid Varbergs tingsrätt.

Han kräver att uppsägningen ogiltigförklaras och att myndigheten betalar rättegångskostnaderna. Men Polisförbundets jurist vill inte längre företräda honom, så nu ansöker han om uppskov med att skicka in alla handlingar till dess han fått ett nytt juridiskt biträde.

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.