Klik venligst
BLÅLJUS 2020-07-02 KL. 09:39

Uppsagd polis kräver jobbet tillbaka

Polismannen i Kungsbacka som förlorade jobbet i våras stämmer nu polismyndigheten och kräver jobbet tillbaka.

Uppsagd polis kräver jobbet tillbaka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Polisen, som var tillsvidareanställd i polisregion Väst, blev i fjol föremål för en internutredning, som ledde till att han förlorade sin säkerhetsklassning.
Utan tillstånd att arbeta med säkerhetsklassad information kunde polisen inte fortsätta jobba på sin ordinarie tjänst. Någon möjlighet att omplacera polisen fanns dock inte, enligt arbetsgivaren. Därmed överlämnades ärendet till polismyndighetens personalansvarsnämnd.
Där blev beslutet att polismannen skulle sägas upp, av personliga skäl, utan företrädesrätt till återanställning.
Beslutet fattades av en oenig nämnd, då en av ledamöterna inte tyckte att förlusten av säkerhetsklassning utgjorde tillräckligt skäl för att skilja  polisen från sin anställning.

Mannen hade arbetat som polis i nästan 10 år.

Men polismannen accepterar inte beslutet utan stämmer nu sin förra arbetsgivare vid Varbergs tingsrätt.

Han kräver att uppsägningen ogiltigförklaras och att myndigheten betalar rättegångskostnaderna. Men Polisförbundets jurist vill inte längre företräda honom, så nu ansöker han om uppskov med att skicka in alla handlingar till dess han fått ett nytt juridiskt biträde.

Klik venligst
Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.