BLÅLJUS 2020-02-09 KL. 10:00

Tre personer omhändertogs av polis

Tre personer omhändertogs. I övrigt blev natten mot söndag lugn i Kungsbacka. Det rapporterar polisen.

Tre personer omhändertogs av polis

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under lördagseftermiddagen anmäldes visserligen en stöld av verktyg ur en lastbil som stått parkerad på Strannebacksvägen i Onsala.

Hade rökt cannabis


Senare under lördagskvällen påträffades två män, 36 respektive 23 år gamla, i en stillastående bil utanför Cirkel K, vid Onsalamotet.

Poliserna på plats tyckte att männen verkade drogpåverkade och tog med dem till polisstationen för provtagning. Testerna visade att männen, som båda är hemmahörande i Kungsbacka kommun, rökt cannabis.

Under natten omhändertogs ytterligare en person, denna gång enligt lagen om berusade personer – LOB. I övrigt avlöpte lördagskvällen och –natten lugnt i Kungsbacka.

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Premium

Sporten i korthet

Supernollan lever vidare för Åsa
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 08:57
Premium

Supernollan lever vidare för Åsa

Avgjorde sista kvarten –
FOTBOLL 2026-08-09 KL. 17:00

Avgjorde sista kvarten – "Snäppet vassare"

Fem mål i andra när City slog Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.