BLÅLJUS 2020-10-04 KL. 14:46

Snattare greps av polis

En 32-årig kvinna greps under lördagen av polis på Kungsmässan.

Snattare greps av polis
Arkivbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kvinnan som gick omkring och shoppade tillsammans med en man kändes igen på en övervakningsvideo av en väktare. Väktaren hade tidigare under veckan sett duon stjäla varor för 1 700 kronor i en av köpcentret butiker.

Ringde polisen


Väktaren ringde polisen som ryckte ut för att gripa de två utpekade tjuvarna. Men innan polisen hann fram lyckades mannen avvika från platsen.

Kvar blev den 32-åriga kvinnan som är hemmahörande i Borås.

Värdet för lågt


Kvinnan greps misstänkt för stöld. När polisen gick in i butiken där stölden ägt rum för att kontrollera vad 32-åringen tagit, visade det sig dock att det egentliga värdet på det stulna var så lågt (1 000 kronor) att det inte fanns fog för något gripande.

Efter att de fått nöja sig med att kontrollera kvinnans identitet försatte poliserna kvinnan på fri fot igen.

32-åringen har nu ett rättsligt efterspel för ringa stöld att vänta.

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.