NYHETER 2020-12-16 KL. 17:03

"Smärtan orsakade olyckan"

– Det var smärtan och inte mediciner som orsakade olyckan.

Det hävdar riksdagledamoten Sara Heikkinen Breitholtz i en intervju med P4 Halland.

"Smärtan orsakade olyckan"

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Norra Halland har flera gånger sökt kungsbackapolitikern för att få en kommentar till olyckan på Onsalavägen i fredags och brottsanmälan för drograttfylla. Men hon har valt att inte höra av sig. Men nu har P4 Halland fått en intervju.

Sara Heikkinen trycker på att uppgifterna som cirkulerat i vissa lokalmedier om alkoholpåverkan inte stämmer.

– Jag vill vara tydlig med att jag absolut inte druckit någon alkohol.

Hon hänvisar i stället till sin sjukdom endometrios som orsak till smärtan.

– Jag är opererad sex-sju gånger och lever i ett otroligt svårt smärttillstånd, jag kan inte komma ihåg en dag utan smärta, i mitt vuxna liv.  

– Jag har receptbelagd smärtmediciner som jag fått vid läkarkontakt. I normalfallet får man köra bil med dem.

På frågan om det är ansvarsfullt att köra bil med smärtstillande i kroppen svarar riksdagsledamoten:

– De flesta som har ont i ryggen eller magen och tar mediciner, man kan köra med dem under normala omständigheter. Sen kan en olycka hända som man inte kan förutse.

Att det hänt tre gånger bara under det här året fick dock inte Sara Heikkinen svara på. Norra Halland fortsätter att söka henne för en kommentar.

Tidigare idag kunde vi berätta att Socialdemokraterna nu för samtal med kungsbackapolitikern om hennes framtid:

– Förtroendet är skadat. Jag ser oerhört allvarligt på det som hänt, säger Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen Annelie Karlsson.

Läs mer:

Förtroendet är skadat

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.