BLÅLJUS 2020-09-24 KL. 20:55

Skyddstillsyn för flera trafikbrott

En 38-årig man med missbruksproblematik, har dömts till skyddstillsyn istället för fängelse för grov vårdslöshet i trafik, flera fall av rattfylleri och narkotikabrott.

Skyddstillsyn för flera trafikbrott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Två gånger under våren och sommaren 2019 stoppades mannen när han körde bil trots att han var påverkad av både alkohol och amfetamin.

I november samma år, när polisen försökte stoppa honom, försökte han köra ifrån lagens långa arm, med flera trafikbrott som följd.

Färden gick över en cykelbana, på fel sida om refuger och flera gånger i mötande körfält, innan han forcerade en vägbom och in på en innegård. Han försvann till fots men polisen fick tag på honom. Han hade då tre knivar på sig och i bilen låg en yxa och ytterligare en kniv.

Han var vid tillfället påverkad av både narkotika och alkohol och saknade körkort.

Var psykotisk


Mannen uppger att han varken kunnat erkänna eller förneka gärningarna, då han befann sig i en psykotiskt tillstånd.

Sedan dess har mannen tvångsvårdat enligt LVM, lagen om vård av missbrukare och tillsammans med socialtjänsten har han upprättat en rehabiliteringsplan som innefattar gruppbehandling, drogtester och stödsamtal. Vården upphörde i maj 2020.

Straffvärdet uppgår till ett kortare fängelsestraff. Men tingsrätten finner en sådan påtaglig förbättring hos mannen, att det finns särskilda skäl att döma honom till skyddstillsyn med behandling.

Fler blåljusnyheter här



TV-klipp och nyheter

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais
FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 16:45
Premiär för nytt socialtjänstteam
Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 14:27
Därför ställs flera tåg in i helgen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.