BLÅLJUS 2020-09-24 KL. 20:55

Skyddstillsyn för flera trafikbrott

En 38-årig man med missbruksproblematik, har dömts till skyddstillsyn istället för fängelse för grov vårdslöshet i trafik, flera fall av rattfylleri och narkotikabrott.

Skyddstillsyn för flera trafikbrott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Två gånger under våren och sommaren 2019 stoppades mannen när han körde bil trots att han var påverkad av både alkohol och amfetamin.

I november samma år, när polisen försökte stoppa honom, försökte han köra ifrån lagens långa arm, med flera trafikbrott som följd.

Färden gick över en cykelbana, på fel sida om refuger och flera gånger i mötande körfält, innan han forcerade en vägbom och in på en innegård. Han försvann till fots men polisen fick tag på honom. Han hade då tre knivar på sig och i bilen låg en yxa och ytterligare en kniv.

Han var vid tillfället påverkad av både narkotika och alkohol och saknade körkort.

Var psykotisk


Mannen uppger att han varken kunnat erkänna eller förneka gärningarna, då han befann sig i en psykotiskt tillstånd.

Sedan dess har mannen tvångsvårdat enligt LVM, lagen om vård av missbrukare och tillsammans med socialtjänsten har han upprättat en rehabiliteringsplan som innefattar gruppbehandling, drogtester och stödsamtal. Vården upphörde i maj 2020.

Straffvärdet uppgår till ett kortare fängelsestraff. Men tingsrätten finner en sådan påtaglig förbättring hos mannen, att det finns särskilda skäl att döma honom till skyddstillsyn med behandling.

Fler blåljusnyheter här



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut
Premium | NYHETER 2026-08-10 KL. 12:00
Glädjebeskedet: Sommarvärmen tillbaka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.