BLÅLJUS 2020-07-11 KL. 14:00

Skadade grävmaskin med brandsläckare

Någon gång under natten mellan fredagen och lördagen vandaliserades en grävmaskin i Frillesås. Gärningsmannen har tömt maskinens brandsläckare i förarhytten.

Skadade grävmaskin med brandsläckare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Händelsen, som rubriceras som skadegörelse, ska ha ägt rum någon gång mellan klockan sex på fredagskvällen och klockan åtta på lördagsmorgonen.

En okänd gärningsman har alltså använt grävmaskinens egna brandsläckare för att göra skada i hytten. Enligt målsäganden kommer det att kosta mellan 10 000 och 30 000 kronor att sanera och byta skadad elektronisk utrustning.

Brandsläckaren hittades av målsäganden en bit bort från grävmaskinen. Den ska nu lämnas in till polisen som ska utföra en spårsökning på den. I övrigt finns inga bevis i nuläget.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.