BLÅLJUS 2021-06-11 KL. 09:31

Påverkad man gav sig på killgäng vid tågstationen

En man i 40-årsåldern, som misstänks ha varit narkotikapåverkad, gav sig på ett gäng yngre killar vid Kungsbackas tågstation på torsdagskvällen. Han ropade stötande ord och jagade en av killarna.

Påverkad man gav sig på killgäng vid tågstationen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vid 21.30-tiden larmades polisen till Resecentrum i Kungsbacka. Ett gäng killar i 16-årsåldern hängde vid stationen när en man i 40-årsåldern kom fram till dem.
– Plötsligt dyker det upp en man och börjar jaga en av killarna som tar sin tillflykt in till Pressbyrån där personalen får ut dem, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl vid Kungsbackapolisen.
Mannen ska även ha ropat förolämpande ord till killarna.
– Stötande ord som horunge, säger Ulf Eriksson.

Det är oklart varför mannen gav sig på killgänget.
–  På något sätt blir mannen irriterad. Han misstänks ha varit narkotikapåverkad så det kan ha varit något som påverkat hans agerande, säger Ulf Eriksson.
Mannen är nu misstänkt för narkotikabrott och ofredande.

Kommunen köper gårdar inför Dagabs storsatsning
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Kommunen köper gårdar inför Dagabs storsatsning

Miljoner satsas för att underlätta byggandet

TV-klipp och nyheter

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.