BLÅLJUS 2021-06-08 KL. 17:58

Påkörd kvinna avled av sina skador

Den kvinna i 80-årsåldern som tidigare idag blev påkörd vid en olycka i centrala Kungsbacka har avlidit av sina skador. Det meddelar Polisen.

Påkörd kvinna avled av sina skador

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var strax innan 14 i dag som trafikolyckan inträffade på Östergatan. Polisen berättade då att det var en personbil som backat på den nu avlidna kvinnan.

Skulle parkera om


Enligt uppgifter i media ska olyckan ha skett i anslutning till att föraren i olycksbilen skulle parkera om fordonet. Av någon anledning ställde sig den 80-åriga kvinnan bakom bilen, varvid hon blev påkörd.

Avled vid framkomsten


Kvinnan fördes till sjukhus med vad som då betecknades som allvarliga skador. Vid 17.20 meddelade Polisen på sin hemsida att kvinnan avlidit vid ankomsten till sjukhuset.

Kvinnans anhöriga har underrättats om hennes död. Polisen uppger även att en utredning ska genomföras för att få svar på vem som var ansvarig för trafikolyckan.

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
SPORT 2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-01 KL. 12:28
Nya indiska restaurangen har öppnat
Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.