Ett mätningsarbete på E6 gör att ett körfält kommer vara blockerat under större delen av tisdagen.
– De kommer röra sig mellan Onsala och Fjärås i båda riktningarna, säger Alexander Åkerstedt på Trafikverket.
Arbetet startade klockan 08 på tisdagen och beräknas pågå fram till klockan 16. Under tiden kommer ett körfält vara blockerat och det beräknas bli stor påverkan. Enligt Alexander Åkerstedt på Trafikverket är det ett förberedande arbete inför dikning.
– Dem ska mäta in höjder i dikena på motorvägen. Vi ska dika mellan Onsala och Fjärås under våren och har problem med att det står mycket vatten. Vi ska se om vi kan leda vattnet mot Rolfsån istället, säger han.
Under dagen kommer arbetet röra sig mellan Onsala och Fjärås i båda riktningarna.
– Det kommer flytta sig sakta framåt hela tiden under dagen och då kommer ett körfält vara blockerat under tiden.
Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.


