NYHETER 2025-04-18 KL. 15:30

Nu är myrsäsongen här – så skyddar du hemmet

Av Johan Hellberg

Har du fått problem med myror som söker sig inomhus? Då är du inte ensam. Första veckan i april tredubblades svartmyresaneringarna i Halland jämfört med veckan innan. Problemet lär inte avta - men det finns en rad knep för hur du får väck myrorna.

Nu är myrsäsongen här – så skyddar du hemmet
Första veckan i april tredubblades svartmyresaneringarna i Halland jämfört med veckan innan. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

April är månaden då myrorna vaknar till liv från vinterdvalan. I hela landet ökade myrsaneringen med 42 procent enligt siffror från Anticimex, och många husägare rapporterar om att svartmyror tagit sig in i husen. De orsakar inga direkta skador, men blir lätt en ansenlig mängd - och visst blir det störande.

Orsaken till inflyttningen är att det under den tidiga våren är ont om föda och näring i naturen. Myrorna söker sig då inomhus på jakt efter sötsaker och annan mat. När de sedan hittar något ätbart lämnar den ett doftpår, varpå fler snabbt lockas in.

Problemet väntas hålla i sig till juni, då näringen i naturen täcker myrornas behov. Utöver svartmyrorna ökar också träskadegörande arter - så som hästmyra och brun trämyra. Dessa bör du iaktta, då de kan orsaka stora skador på hus. Som husägare finns det dock flera åtgärder du kan vidta för att få bukt på myrproblemen.

Tänk på detta för att slippa problem med myror:

* Förslut dina skafferivaror i förvaringsburkar eller andra täta förpackningar.

* Städa undan matrester på golv, bänkar och bord.

* Våttorkaggllven regelbundet - då försvinner myrornas doftspår.

* Täta under altandörrar och liknande.

* Om myrorna ändå är kvar - kontakta ett skadedjursbekämpningsföretag. (Anticimex)

Läs även:

Så lyckas du med dina odlingar i sommar

Ny lag – så ska du sortera dina textilier



TV-klipp och nyheter

Krönika: Rubba inte mina cirklar!
2025-04-19 KL. 11:00
Premium

Krönika: Rubba inte mina cirklar!

En skärtorsdag i lokalfotbollen
FOTBOLL 2025-04-17 KL. 21:47
Premium

En skärtorsdag i lokalfotbollen

Larm om räddning av djur
BLÅLJUS 2025-04-17 KL. 20:26
Premium

Larm om räddning av djur

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium
FAMILJ 2025-04-17 KL. 18:00

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium

"Att skapa musik är något nödvändigt för mig"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-04-19 KL. 11:00
Krönika: Rubba inte mina cirklar!
Premium | SPORT 2025-04-18 KL. 13:00
Snötrampen tillbaka för 63:e gången

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.