NYHETER 2025-04-18 KL. 15:30

Nu är myrsäsongen här – så skyddar du hemmet

Av Johan Hellberg

Har du fått problem med myror som söker sig inomhus? Då är du inte ensam. Första veckan i april tredubblades svartmyresaneringarna i Halland jämfört med veckan innan. Problemet lär inte avta - men det finns en rad knep för hur du får väck myrorna.

Nu är myrsäsongen här – så skyddar du hemmet
Första veckan i april tredubblades svartmyresaneringarna i Halland jämfört med veckan innan. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

April är månaden då myrorna vaknar till liv från vinterdvalan. I hela landet ökade myrsaneringen med 42 procent enligt siffror från Anticimex, och många husägare rapporterar om att svartmyror tagit sig in i husen. De orsakar inga direkta skador, men blir lätt en ansenlig mängd - och visst blir det störande.

Orsaken till inflyttningen är att det under den tidiga våren är ont om föda och näring i naturen. Myrorna söker sig då inomhus på jakt efter sötsaker och annan mat. När de sedan hittar något ätbart lämnar den ett doftpår, varpå fler snabbt lockas in.

Problemet väntas hålla i sig till juni, då näringen i naturen täcker myrornas behov. Utöver svartmyrorna ökar också träskadegörande arter - så som hästmyra och brun trämyra. Dessa bör du iaktta, då de kan orsaka stora skador på hus. Som husägare finns det dock flera åtgärder du kan vidta för att få bukt på myrproblemen.

Tänk på detta för att slippa problem med myror:

* Förslut dina skafferivaror i förvaringsburkar eller andra täta förpackningar.

* Städa undan matrester på golv, bänkar och bord.

* Våttorkaggllven regelbundet - då försvinner myrornas doftspår.

* Täta under altandörrar och liknande.

* Om myrorna ändå är kvar - kontakta ett skadedjursbekämpningsföretag. (Anticimex)

Läs även:

Så lyckas du med dina odlingar i sommar

Ny lag – så ska du sortera dina textilier



MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.