NYHETER 2022-08-23 KL. 12:55

Nej från länsstyrelsen - jätteprojekt hotat

Av Ronny Karlsson

En halv miljard är tänkt att investeras. Men länsstyelsen säger nej till kommunens planer på att bygga ut reningsverket. Nu talar en hel del för att utbyggnaden stoppas på grund av den påverkan det skulle ha på växt- och djurlivet i havet.

Nej från länsstyrelsen - jätteprojekt hotat
Projektledare Joakim Ekberg kan bara beklaga att Länsstyrelsen sagt nej till att bygga ut reningsverket i Kungsbacka. Foto: Montage.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Utbyggnaden av Hammargårds reningsverk är en enorm satsning av Kungsbacka kommun. För att möta bland annat en förväntad befolkningsökning vill man öka kapaciteten rejält. Detta till en kostnad på cirka en halv miljard kronor.
En gång tidigare har länsstyrelsen haft synpunkter och då fick kommunen komplettera sin ansökan.
I väntan på att den granskades skrev man avtal med företaget Byggdialog som var tänkta att utföra byggandet.
Men nu har alltså länsstyrelsen sagt nej igen.
"Utökningen av reningsverket i det valda alternativet inte är tillåtligt då det äventyrar miljökvalitetsnormen för Kungsbackaån samt Inre och Yttre Kungsbackafjorden och kan påverka Natura 2000-området Kungsbackafjorden negativt", skriver man i sin slutsats.
– Det var så klart inte det besked vi ville ha. Nu är det Miljöprövningsdelegationen som tar slutgiltigt beslut, men deras yttrande väger tungt, säger Joakim Ekberg, projektledare för kommunen när det gäller utbyggnaden av reningsverket.
Han säger att man snarast ska sätta sig med sina experter och jurister för att se hur man kan gå vidare.
– Det känns inte positivt för vår del.
Länsstyrelsen hänvisar till tre andra alternativ och ser dem alla som bättre lösningar. Det handlar då om ett nybygge i Lerkil, ett nybygge i Ysby, eller en lösning där man drar en utloppstub på 20 kilometer från Hammargård och som då skulle sträcka sig utanför fjorden.
– Men det är verkligen inget som vi kan ändra på snabbt, säger Ekberg.
Per Leander är enhetschef på Länsstyrelsen och den som varit beslutande i ärendet. Han menar att det är extra känsligt när Kungsbackafjorden är ett Natura 2000-område.
– Det fanns vissa utmaningar med det förslaget kan man säga. Kanske skulle kommunen ha jobbat mer med de tre andra alternativen när de såg våra invändningar första gången, säger han.
Miljöprövningsdelegationen kan nu komma med ett slutgiltigt besked i frågan under hösten, men det är svårt att säga en tidpunkt.
– De är fristående så att ingen ska kunna påverka några beslut, men våra synpunkter brukar väga ganska tungt, säger Leander.
Det beslutet kan sedan överklagas, men då skulle projektet tappa rejält med tid. På samma sätt skulle det ta tid för kommunen att ta fram färdiga planer på de tre andra alternativ som nämnts tidigare i artikeln.


TV-klipp och nyheter

Lek i skogen på Fritidshemmens dag
2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.