BLÅLJUS 2019-11-11 KL. 10:56

Man häktad för Inlagsmordet

En 62-årig man har i dag häktats misstänkt för mordet på Inlag. Mannen anhölls i fredags efter att tidigare ha varit på fri fot. 

Man häktad för Inlagsmordet
Den 29 augusti hittades en man död i sin bostad på Inlag.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Den 62-årige mannen anhölls inledningsvis för mordet på Inlag i slutet av augusti, men släpptes fri snart därefter. Istället häktades en 54-årig man. Men i fredags uppgav Lars-Gunnar Perlinger, ställföreträdande chef på grova brott, att situationen hade vänts om.

– Misstanken mot den äldre mannen har stärkts, samtidigt som misstanken mot den yngre mannen har försvagats, sa Lars-Gunnar Perlinger, ställföreträdande chef på grova brott, på fredagen.

Den 54-åriga mannen har släppts fri, medan 62-åringen nu har häktats. Han är på sannolika skäl misstänkt för mordet på en man i 60-årsåldern.

Läs mer: Ny man anhållen för mordet på Inlag

Läs mer: En mordmisstänkt häktad – den andre släppts fri 

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.