Klik venligst
BLÅLJUS 2019-11-11 KL. 10:56

Man häktad för Inlagsmordet

En 62-årig man har i dag häktats misstänkt för mordet på Inlag. Mannen anhölls i fredags efter att tidigare ha varit på fri fot. 

Man häktad för Inlagsmordet
Den 29 augusti hittades en man död i sin bostad på Inlag.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Den 62-årige mannen anhölls inledningsvis för mordet på Inlag i slutet av augusti, men släpptes fri snart därefter. Istället häktades en 54-årig man. Men i fredags uppgav Lars-Gunnar Perlinger, ställföreträdande chef på grova brott, att situationen hade vänts om.

– Misstanken mot den äldre mannen har stärkts, samtidigt som misstanken mot den yngre mannen har försvagats, sa Lars-Gunnar Perlinger, ställföreträdande chef på grova brott, på fredagen.

Den 54-åriga mannen har släppts fri, medan 62-åringen nu har häktats. Han är på sannolika skäl misstänkt för mordet på en man i 60-årsåldern.

Läs mer: Ny man anhållen för mordet på Inlag

Läs mer: En mordmisstänkt häktad – den andre släppts fri 

Klik venligst
59 bilder från den nya cupsuccén
FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
Premium

59 bilder från den nya cupsuccén

Skolan i fokus – vill se mindre klasser och mer stöd
NYHETER 2026-08-23 KL. 11:00
Premium

Skolan i fokus – vill se mindre klasser och mer stöd

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-24 KL. 11:46
Sol och värme väntar i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-24 KL. 10:00
Sporthelgen i korthet
Premium | NYHETER 2026-08-24 KL. 06:45
Körde på vildsvin – nu döms mannen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.