BLÅLJUS 2020-09-23 KL. 17:00

Kvinna dömd för penningtvätt och misshandel

En 45-årig kvinna har dömts för att ha hotat och misshandlat sin son, samt fyra fall av penningtvätt.

Kvinna dömd för penningtvätt och misshandel

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var i november 2018 som kvinnan och hennes son plötsligt kom ihop sig. Kvinnan ska då ha slagit och sparkat till honom och tryckt ner honom mot golvet. Hon ska vid samma tillfälle ha hotat att sticka honom med en kniv.

Tagit emot 200 000


Hon åtalades också misstänkt för fyra fall av penningtvättbrott. Hon ska ha tagit emot över 200 000 kronor på ett bankkonto som hon disponerar över. Sedan ska kvinnan ha gjort transaktioner och valutaköp för pengarna, i syfte att dölja att de kommer från brott, enligt rätten. Kvinnan ska inte ha ifrågasatt var pengarna kom ifrån, trots att det handlar om stora summor som hon vanligtvis inte har på det berörda kontot.

Kvinnan har mot sitt nekande dömts av Göteborgs tingsrätt till villkorlig dom och totalt 5 000 kronor i dagsböter.

TV-klipp och nyheter

Motvillig jubilar är fortfarande nyfiken på livet
2025-10-22 KL. 20:30
Premium

Motvillig jubilar är fortfarande nyfiken på livet

Moderatveteranen Thure Sandén fyller 80 år

BANDY 2025-10-21 KL. 21:47
Premium

"Jag är där 110 procent och stöttar min lillasyster"

FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret

Hon blir chef för Kungsbacka Arena
NYHETER 2025-10-21 KL. 13:39
Premium

Hon blir chef för Kungsbacka Arena

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-10-22 KL. 19:29
Läget i Aranäs inför derbyt
Premium | BLÅLJUS 2025-10-22 KL. 14:02
Hot om skjutning på Aranäsgymnasiet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.