KULTUR & NÖJE 2022-05-11 KL. 10:45

Elever ställer ut sina foton: "Spännande"

Av Johanna Simonsson

Det är ett litet klassrum som fylls av ljud från fotopapper som skrapar mot borden när de flyttas fram och tillbaka. Det är sju elever från LBS kreativa gymnasiet i centrala Kungsbacka som nyss fått sina foton utskrivna från läraren Cecilia Brock. Fotona är del av en utställning som eleverna har på Fyren i Kungsbacka.

Elever ställer ut sina foton:
Eleven William Lindberg har valt svartvita foton. Foto: Johanna Simonsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tre timmar varje torsdag har eleverna, som går i ettan eller tvåan, fotolektion. En av eleverna är Anton Lind som fotar mycket på fritiden. Endast en av bilderna som ska ställas ut är tagen under lektionstid.
– Den är min favorit, säger Anton och pekar på en bild med en blå spårvagn mot en svartvit bakgrund.
På Alexander Thompsons plats är det inte lika många olika motiv på fotona. Den röda tråden är 11-åriga katten "Lilla Pixie".
– Det är för att jag älskar henne för mycket, säger han.
Cecilia har precis lagt ner ramar och pappblock så eleverna kan montera sina bilder till utställningen. Idén till en utställning kom från början från skolplanen.
– Det står att de ska veta hur man genomför ett projekt. Jag tyckte det var roligt för dem att se sina bilder hänga. Nuförtiden ser man endast fotona på nätet men aldrig i tryck. Jag hoppas också de ska få en kick av att någon går och tittar på bilderna och uppmärksammar dem, säger hon.
Alla elever har fått välja vilka fem bilder de vill ha med på utställningen. Cecilia tycker själv om att fota människor på stan, något som har förts vidare till eleven William Lindberg.
Vid hans bänk ligger det fem svartvita porträtt på personer som verkar omedvetna om att de har en lins riktad mot sig.
– Jag har försökt fånga människor upplevelser och känslans de har inte just den stunden, säger William samtidigt som han lägger en av bilderna i en svart ram.
William är nervös inför vad besökare kommer tycka om hans bilder.
– Det är mina bilder och så länge jag är nöjd ska jag försöka att inte tänka så mycket på det, säger han.
En elev som inte är lika nöjd med sina bilder är Sofia. Hon visar på sin skärm hur bilderna såg ut innan de skrevs ut och resultatet efteråt var inte tillfredsställande. Hon bytte snabbt tema från "runway" till "kvinnor och mobilen". På hennes nya bilder syns fem kvinnor fästa med blicken i telefonen.
– Jag är själv väldigt beroende av mobilen, men man reflekterar inte över det fören man får det tryckt i ansiktet. Som när det syns på en bild.
Utställningen började med en vernissage på måndagskvällen och bilderna kommer hänga i Fyrens bibliotek i två veckor.
– Det ska bli spännande att se hur folk reagerar på bilderna, säger Sofia.


Anton Lind och Alexander Thompson granskar sina bilder som ska ställas ut. Foto: Johanna Simonsson


BANDY 2025-10-21 KL. 21:48
Premium

"Jag är där 110 procent och stöttar min lillasyster"

FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret

TV-klipp och nyheter

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare
NYHETER 2025-10-20 KL. 19:45
Premium

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare

23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna

NYHETER 2025-10-20 KL. 18:45
Premium

"Vi vågar inte ens lämna våra hem på kvällarna längre"

Boende har problem med ungdomar som vandaliserar

Osäkerhet på tränarbänken i OBK
FOTBOLL 2025-10-20 KL. 13:15
Premium

Osäkerhet på tränarbänken i OBK

Tuff sommar för omsorgen – övertiden ökade
NYHETER 2025-10-20 KL. 12:15
Premium

Tuff sommar för omsorgen – övertiden ökade

"Behovet mer påtagligt under sommaren"

Sporten i korthet
SPORT 2025-10-20 KL. 09:40
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-10-21 KL. 13:39
Hon blir chef för Kungsbacka Arena

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.