BLÅLJUS 2019-11-27 KL. 08:15

Krockad bil ska bärgas

Blodfläckar i bilen och airbagen utlöst – men vem körde? I två veckor har den krockade bilen stått farligt placerad i vägkanten nära Ögärdets idrottsplats. Nu ska den fraktas bort.

Krockad bil ska bärgas
Bilen körde av vägen i Fjärås.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var sent på kvällen den 8 november ett vittne mötte två män på Rossaredsvägen till fots.

Strax därefter såg vittnet en personbil som var demolerad. Bilen hade kört in i ett träd. Inga personer var kvar men det fanns blodfläckar, och airbagen på båda sidorna var utlöst.
Polis kallades till platsen och hittade bland annat en plånbok i bilen.
Med hjälp av den sökte man på en adress och även på sjukhuset men hittade ingen. Brottet rubricerades som smitning från trafikolycksplats.

Nu har det gått två veckor, och fortfarande har man inte fått tag på den som körde den Litauenregistrerade bilen. Under tiden har fjäråsbor oroat sig för att bilen står trafikfarligt. Dessutom har barn flera gång lekt i det kraschade fordonet.

Kommunen hänvisar till Trafikverket, eftersom bilen står i själva vägområdet. Och där lyckas kommunikatör Eva Rehnström ta reda på vad som gäller.

–  Bilen lappades av vår entreprenör för cirka en och en halv vecka sedan. Det är alltid det första steget och görs så fort våra entreprenörer får kännedom. Vi fick klartecken idag tisdag att den ska forslas bort ,så bärgning är nu beställd. När det sker kan vi inte svara på men det brukar inte dra ut på tiden.

TV-klipp och nyheter

Krönika: Ett overkligt supporterår
2025-12-14 KL. 11:00
Premium

Krönika: Ett overkligt supporterår

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat
2025-12-13 KL. 18:30
Premium

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat

Talangerna stod sånär för en osannolik upphämtning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-14 KL. 11:00
Krönika: Ett overkligt supporterår
Premium | NYHETER 2025-12-13 KL. 13:00
Bandet är klippt – nya gymmet öppet
Premium | FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Profilen lämnar och byter bana

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.