BLÅLJUS 2020-07-12 KL. 13:12

Körde i diket i Fjärås

Polisen fick i morse en påringning om en dikeskörd bilist som verkade alkoholpåverkad. Det visade sig dock att bilföraren var spik nykter.

Körde i diket i Fjärås

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan var 19 minuter över sju i morse, då polisen blev uppringd av en person som sade sig ha sett en alkoholpåverkad bilist som kört i diket.

Föraren var nykter


Olyckan hade skett på Torpavägen i Fjärås, i höjd med Torpa skola.

När den polispatrull som sändes ut kom fram till olycksplatsen var den dikeskörda bilisten i full färd med att själv försöka få upp sin bil ur diket.

En kontroll visade att mannen, som är född 1977, var spik nykter.

Fick hjälp ringa bärgare


Efter att man konstaterat att bilföraren klarat sig oskadd från olyckan bad mannen om hjälp med att ringa bärgare.

Polisen har inga misstankar om att något brott ska ha föranlett olyckan utan rubricerar dikeskörningen som en ren olyckshändelse.

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.