BLÅLJUS 2020-01-14 KL. 06:56

Klass 1-varning av ovädret

Natten har varit lugn för polisen men busvädret kan ställa till det. SMHI varnar för mycket hårda vindbyar.

Klass 1-varning av ovädret

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Inga polisiära händelser har rapporterats i Kungsbacka efter klockan 21 igår kväll, måndag. Däremot kan vädret ställa till det.

SMHI har gått ut med en klass 1-varning i Hallands län, där man varnar för mycket hårda vindbyar. Det är framförallt i norra Halland som det kommer att blåsa som mest.

Det handlar om vindbyar från 21 meter per sekund upp till 25. Då finns det risk för att grenar och enstaka träd knäcks.

 

Ta det försiktigt i trafiken! Det ligger mycket vatten på vägarna och sikten påverkas av regnet. Vinden som just nu ska ligga runt 10 meter per sekund, kan innebära problem för höga fordon.

Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.