BLÅLJUS 2020-01-14 KL. 06:56

Klass 1-varning av ovädret

Natten har varit lugn för polisen men busvädret kan ställa till det. SMHI varnar för mycket hårda vindbyar.

Klass 1-varning av ovädret

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Inga polisiära händelser har rapporterats i Kungsbacka efter klockan 21 igår kväll, måndag. Däremot kan vädret ställa till det.

SMHI har gått ut med en klass 1-varning i Hallands län, där man varnar för mycket hårda vindbyar. Det är framförallt i norra Halland som det kommer att blåsa som mest.

Det handlar om vindbyar från 21 meter per sekund upp till 25. Då finns det risk för att grenar och enstaka träd knäcks.

 

Ta det försiktigt i trafiken! Det ligger mycket vatten på vägarna och sikten påverkas av regnet. Vinden som just nu ska ligga runt 10 meter per sekund, kan innebära problem för höga fordon.

TV-klipp och nyheter

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.