BLÅLJUS 2020-11-16 KL. 13:14

Kallfront sveper in – dags för vinterdäck

I veckan förväntas temperaturen falla med risk för halka på vägarna. Vinterdäck är ett måste från 1 december om det råder vinterväglag och är ett måste vid vinterväglag oavsett datum.

Kallfront sveper in – dags för vinterdäck
Dags att få på vinterdäcken.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det milda november ger sig snart. På torsdag drar en kallfront in från väster. Då sjunker temperaturen till cirka tre grader i Kungsbacka enligt SMHI:s prognos. Södra delarna av landet kan komma få snö, men så ser det ännu inte ut i Kungsbacka enligt SMHI eller YR, medan Klart.se, menar att det kan komma lite snö på lördag.

Dags för däckbyte


Med vinterväglag kommer kraven på vinterdäck. Definitionen är när det finns snö, is, snömodd eller frost på någon del av vägen. I slutändan är det polisen som avgör om det råder vinterväglag på platsen du befinner dig.

Generellt ska ditt fordon vara utrustat med vinterdäck från 1 december till 31 mars om det råder vinterväglag, enligt trafikverket.

Dubbat eller inte


Dubbdäck är tillåtet att använda under perioden 1 oktober till 15 april, eller om det befaras bli vinterväglag.

Om vinterdäcken ska vara dubbade eller dubbfria är en evig fråga.
Rösta på den sorten du föredrar.

[poll id="42"]

TV-klipp och nyheter

Elever mötte historiska personer på vandring
2026-06-01 KL. 18:00
Premium

Elever mötte historiska personer på vandring

Beda Hallberg och borgmästaren berättade om Kungsbackas historia

Nu byggs sommartorget upp – så blir det
2026-06-01 KL. 17:00
Premium

Nu byggs sommartorget upp – så blir det

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-01 KL. 14:00
Krönika: Vägen hem
Premium | SPORT 2026-06-01 KL. 11:16
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.