BLÅLJUS 2020-11-16 KL. 13:14

Kallfront sveper in – dags för vinterdäck

I veckan förväntas temperaturen falla med risk för halka på vägarna. Vinterdäck är ett måste från 1 december om det råder vinterväglag och är ett måste vid vinterväglag oavsett datum.

Kallfront sveper in – dags för vinterdäck
Dags att få på vinterdäcken.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det milda november ger sig snart. På torsdag drar en kallfront in från väster. Då sjunker temperaturen till cirka tre grader i Kungsbacka enligt SMHI:s prognos. Södra delarna av landet kan komma få snö, men så ser det ännu inte ut i Kungsbacka enligt SMHI eller YR, medan Klart.se, menar att det kan komma lite snö på lördag.

Dags för däckbyte


Med vinterväglag kommer kraven på vinterdäck. Definitionen är när det finns snö, is, snömodd eller frost på någon del av vägen. I slutändan är det polisen som avgör om det råder vinterväglag på platsen du befinner dig.

Generellt ska ditt fordon vara utrustat med vinterdäck från 1 december till 31 mars om det råder vinterväglag, enligt trafikverket.

Dubbat eller inte


Dubbdäck är tillåtet att använda under perioden 1 oktober till 15 april, eller om det befaras bli vinterväglag.

Om vinterdäcken ska vara dubbade eller dubbfria är en evig fråga.
Rösta på den sorten du föredrar.

[poll id="42"]

Biljakt i natt på stulen bil
NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
SPORT 2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.