BLÅLJUS 2020-03-22 KL. 11:33

Hörde hemska skrik – slog larm till SOS

Hemska skrik i trappuppgången i ett flerbostadshus i centrala Kungsbacka fick i natt en av de boende att orolig ringa SOS.

Hörde hemska skrik – slog larm till SOS

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Eftersom man misstänkte att någon blivit utsatt för ett grovt våldsbrott skickades polis och ambulans genast till platsen.

Hittade ledsen kille


När polisen anlände klockan 02.10 var det dock lugnt på adressen. I trappuppgången satt en ledsen ung man som bråkat med sin tjej. Det var parets upprörda röster som fått grannen att tro det värsta.

I samband med att den ledsne mannen upprörd lämnade platsen sparkade han på en del saker som kom i hans väg. Händelsen kom därmed att betecknas som skadegörelse.

Slagsmål i Tölö


Polisen tvingades även göra en utryckning till Tölö under natten mot söndag. Där hade en privat fest i en bostad i närheten av Tölö kyrka plötsligt urartat. Två överförfriskade festdeltagare hade börjat slåss med varandra.

När polisen kom fram klockan 01.20 avbröts bråket. Ingen av de inblandade i slagsmålet var så allvarligt skadad att ambulans behövde kallas till platsen. De båda slagskämparna har nu anmält varandra för misshandel.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 14:11
Anfallaren lämnar mitt under säsongen
Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 12:22
Jeremejeff uppges klar för ny klubb
Premium | NYHETER 2026-08-18 KL. 12:14
Buss krockade med lastbil – se videon
Premium | NYHETER 2026-08-18 KL. 06:45
Misstänkt rattfull tog golfbilen hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.