BLÅLJUS 2020-05-21 KL. 09:03

Gäng orsakade förstörelse

Strax före klockan 21.30 på onsdagskvällen fick en bensinmack besök av ett 15-tal ungdomar. I samband med besöket blev butikens kundtoalett totalt vandaliserad.

Gäng orsakade förstörelse

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Händelsen inträffade i samband med att ett gäng på uppskattningsvis 15 personer kom in på bensinstationen Shell i Fjärås under onsdagskvällen. Några av ungdomarna, som enligt vittnen färdades i EPA-traktorer / A-traktorer, kom in i butiken. Samtidigt ska personal ha hört bankande och oväsen från stationens kundtoalett som ligger på utsidan av byggnaden.

Efteråt upptäcktes att toaletten var rejält saboterad. Handfat och papperskorg var nedrivna, och en hel pappersrulle var nedtryckt i toalettstolen.


Toaletten på Shell i Fjärås blev vandaliserad på onsdagskvällen. Foto: Privat


Enligt polisen ska flera av ungdomarna vara igenkända då de besökt stationen tidigare. Ungdomarna ska dessutom ha fångats på stationens övervakningskameror.

Händelsen är polisanmäld.

 

Fler lokala nyheter hittar du HÄR

Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.