BLÅLJUS 2021-01-10 KL. 12:32

Fylleslagsmål på McDonalds slutade hos polisen

Kraftigt berusad började den 20-årige mannen slå omkring sig inne på McDonalds. Innan personalen hunnit larma polisen hade han slagit en annan man i ansiktet.

Fylleslagsmål på McDonalds slutade hos polisen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 03-tiden på söndagsmorgonen som den kraftfullt berusade 20-åringen kom in på McDonalds på Kollavarvsvägen i Kungsbacka.

Bråkade och slogs


Inne på restaurangen kom han ihop sig med två andra män varvid bråk utbröt. McDonalds-personalen ringde polisen. Men innan patrullen som sändes ut hann fram till platsen hann 20-åringen slå en av sina antagonister i ansiktet.

Omhändertogs av polis


När polisen anlände till platsen hade den berusade slagskämpen visserligen lugnat ner sig. Men då mannen var så berusad att han inte bedömdes kunna ta vara på sig själv, omhändertogs han för fylleri.

Efter att polisen skrivit en anmälan om misshandel och delgivit 20-åringen misstanke om brott fick den bråkige mannen sova ruset av sig i polisens fyllecell.

TV-klipp och nyheter

Stor intervju med hockeystjärnan Niklas Rubin
2026-06-08 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med hockeystjärnan Niklas Rubin

✔ Pappalyckan ✔ Fiaskosäsongen ✔ Det nobbade jättebudet

Prisad app kan minska ensamheten i Kungsbacka
NYHETER 2026-06-08 KL. 07:30
Premium

Prisad app kan minska ensamheten i Kungsbacka

"Tinder för goda gärningar"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-08 KL. 10:21
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.