BLÅLJUS 2021-01-10 KL. 12:32

Fylleslagsmål på McDonalds slutade hos polisen

Kraftigt berusad började den 20-årige mannen slå omkring sig inne på McDonalds. Innan personalen hunnit larma polisen hade han slagit en annan man i ansiktet.

Fylleslagsmål på McDonalds slutade hos polisen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 03-tiden på söndagsmorgonen som den kraftfullt berusade 20-åringen kom in på McDonalds på Kollavarvsvägen i Kungsbacka.

Bråkade och slogs


Inne på restaurangen kom han ihop sig med två andra män varvid bråk utbröt. McDonalds-personalen ringde polisen. Men innan patrullen som sändes ut hann fram till platsen hann 20-åringen slå en av sina antagonister i ansiktet.

Omhändertogs av polis


När polisen anlände till platsen hade den berusade slagskämpen visserligen lugnat ner sig. Men då mannen var så berusad att han inte bedömdes kunna ta vara på sig själv, omhändertogs han för fylleri.

Efter att polisen skrivit en anmälan om misshandel och delgivit 20-åringen misstanke om brott fick den bråkige mannen sova ruset av sig i polisens fyllecell.

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv
NYHETER 2026-01-22 KL. 19:00
Premium

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv

Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen
BANDY 2026-01-22 KL. 18:00
Premium

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen

✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.