Anfallarens galna uppvisning – blev fyramålsskytt
Av Eric Andersson
Onsala BK, med en formtoppad David Berntsson i spetsen, tog sin andra raka seger med stora siffror. Mot Västra Frölunda gjorde anfallaren hela fyra mål.
David Berntsson har gjort 11 mål på fem matcher i säsongsinledningen. Arkivfoto: Eric Andersson
Onsala BK följde upp förra veckans 4–0-seger mot Qviding med ytterligare en storseger. Den här gången var det Västra Frölunda som stod för motståndet och segersiffrorna skrevs till 5–0.
– Det var ett statement från vår sida mot ett förväntat topplag. Jag tror inte det varit speciellt kul att möta oss de senaste två matcherna, säger David Berntsson.
Det kanske inte har varit så roligt att möta dig heller?– Kanske inte. Jag känner mig i bra fysisk form och är på en bra plats mentalt. Sen har vi en otrolig sammanhållning och då är det kul att spela fotboll.
David Berntsson stod nämnligen för fyra av de fem bortamålen. Han gjorde matchens första mål när en retur rakades in i öppet mål. Sedan uppfattade Adam Fogelblad anfallarens djupledslöpning som siktade mot bortre hörnet. Men stödjebenet fick en touch på bollen som istället gick rakt fram och ställde målvakten.
– Det såg ut som ett klassmål men det var ganska turligt.
Hattricket fastställdes på straff efter att Oskar Käll rivits ner och när anfallaren en kvart senare snodde bollen från målvakten kunde han rulla in sitt fjärde mål i matchen. David Berntsson har nu gjort 11 mål på fem matcher och snittar därmed drygt två mål per match.
– Det låter väl som ett bra snitt att hålla. Jag tror jag snittade drygt ett mål per match förra säsongen så jag får försöka göra två per match i år, säger 25-åringen.
Fotboll: Division 2
Västra Frölunda IF – Onsala BK 0 – 5
Matchfakta:
Västra Frölunda IF – Onsala BK 0 – 5 (0–2)
0–1 (7) David Berntsson, 0–2 (31) David Berntsson, 0–3 (61) David Berntsson, 0–4 (66) Sebastian Heaver, 0–5 (81) David Berntsson